Wałbrzyszanin Paweł Tuliński, grający na trąbce, został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Blaszanych, w ramach ArtEZ International Koperfestival 2009, którego finał odbył się 20 lutego br. w holenderskim ArtEZ Conservatorium w Enschede. To duży sukces 20 – letniego muzyka.
Paweł jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu, a obecnie studiuje na II roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. Igora Cecocho. Festiwal w Enschede był pierwszym międzynarodowym konkursem, w jakim brał udział. Wcześniej Paweł był finalistą kilku konkursów ogólnopolskich, m.in. w Krakowie i Kaliszu, gdzie otrzymał wyróżnienia. W 2006 r. był stypendystą programu „Agrafka Muzyczna” Fundacji J&S Pro Bono Poloniae. Teraz przygotowuje się do kolejnego konkursu międzynarodowego, który odbędzie się w maju w Gdańsku.
Zainteresowania muzyczne Paweł wyniósł z rodzinnego domu. Jego mama, Jolanta Tulińska, jest skrzypaczką orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Na Podzamczu była opiekunką koła muzycznego w Ośrodku Społeczno – Kulturalnym przy tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej oraz prowadziła tam zespół wokalny „Marianki”. Natomiast tata, Leszek Tuliński, trębacz w orkiestrze wałbrzyskiej filharmonii, był pierwszym nauczycielem Pawła.
(BAS) / 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej