sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Walka o dotację na remont kościoła w Powiewiórce
2009-04-09 08:09

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił wniosek Świdnicy o dofinansowanie remontu kościoła w Powiewiórce. W kościele na Litwie ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski.
Środki dotąd zebrane nie gwarantowały rozpoczęcia prac budowlanych w tym roku, dlatego zapadła decyzja o staraniu się o pomoc z ministerstwa.


– Do końca marca można było składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z ochroną zabytków i dziedzictwa narodowego. Wcześniej konsultowaliśmy się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz z pracownikami Ministerstwa Kultury. Mieliśmy informację, że jest przychylności dla sprawy remontu kościoła, dlatego zapadła decyzja o przygotowaniu stosownego wniosku – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. – Przy tej okazji udało nam się pozyskać nowych partnerów wspierających akcję m.in. portal internetowy „Komendant”, poświęcony osobie Marszałka oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Będą oni promować świdnicką inicjatywę i udzielać informacji dotyczących zbiórki.

Ze wstępnej analizy kosztów remontu wynikało, że prace pochłoną niecałe 200 tys. zł.

– Obecnie wykonany przez specjalistów litewskich kosztorys, uwzględniający wzrost cen materiałów budowlanych oraz inne skutki kryzysu, jak słabsza pozycja polskiej złotówki w stosunku do litewskiego lita, opiewa na ponad 300 tys. To duża kwota, stąd decyzja o staraniu się o środki zewnętrzne, po to, by naprawa dachu kościoła mogła się rozpocząć jak najszybciej. Decyzja Ministerstwa Kultury o dofinansowaniu będzie znana najpóźniej do końca maja. – tłumaczy Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, które koordynuje zbiórkę.

Ze względu na ograniczone środki Ministerstwa wniosek nie uwzględnia całości przewidywanych kosztów remontu. Zbiórka publiczna trwa więc nadal. Informacje o możliwościach wsparcia umieszczone są na stronie www.powiewiorka.pl.

Źródło: um.swidnica.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: