Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił wniosek Świdnicy o dofinansowanie remontu kościoła w Powiewiórce. W kościele na Litwie ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski.
Środki dotąd zebrane nie gwarantowały rozpoczęcia prac budowlanych w tym roku, dlatego zapadła decyzja o staraniu się o pomoc z ministerstwa.
– Do końca marca można było składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z ochroną zabytków i dziedzictwa narodowego. Wcześniej konsultowaliśmy się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz z pracownikami Ministerstwa Kultury. Mieliśmy informację, że jest przychylności dla sprawy remontu kościoła, dlatego zapadła decyzja o przygotowaniu stosownego wniosku – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. – Przy tej okazji udało nam się pozyskać nowych partnerów wspierających akcję m.in. portal internetowy „Komendant”, poświęcony osobie Marszałka oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Będą oni promować świdnicką inicjatywę i udzielać informacji dotyczących zbiórki.
Ze wstępnej analizy kosztów remontu wynikało, że prace pochłoną niecałe 200 tys. zł.
– Obecnie wykonany przez specjalistów litewskich kosztorys, uwzględniający wzrost cen materiałów budowlanych oraz inne skutki kryzysu, jak słabsza pozycja polskiej złotówki w stosunku do litewskiego lita, opiewa na ponad 300 tys. To duża kwota, stąd decyzja o staraniu się o środki zewnętrzne, po to, by naprawa dachu kościoła mogła się rozpocząć jak najszybciej. Decyzja Ministerstwa Kultury o dofinansowaniu będzie znana najpóźniej do końca maja. – tłumaczy Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, które koordynuje zbiórkę.
Ze względu na ograniczone środki Ministerstwa wniosek nie uwzględnia całości przewidywanych kosztów remontu. Zbiórka publiczna trwa więc nadal. Informacje o możliwościach wsparcia umieszczone są na stronie www.powiewiorka.pl.
Źródło: um.swidnica.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej