sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

POLECAMY

Archiwum newsów (kliknij)

Blad: nie mozna wykonac zapytania do bazy danych
Wyszukaj
Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Wystawa: Rękopisy biblioteki Hochbergów w Książu
2009-04-29 20:01

Galeria Książki PiMBP Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu zaprasza na wystawę faksymiliów pt. "Rękopisy biblioteki Hochbergów w Książu". Biblioteka rodziny Hochbergów w Książu istniała od 1609 roku do okresu II wojny światowej.
U progu minionego stulecia była drugą co do wielkości prywatną książnicą na Śląsku; jej zbiory liczyły ponad 44 tysiące woluminów i - co warte podkreślenia - były wypożyczane na zewnątrz. W skład kolekcji wchodziły rękopisy, inkunabuły (najstarszy - "Die consolatione philosophie" Boetiusa z 1473 roku) i stare druki, których nie powstydziłyby się
największe biblioteki europejskie. W latach 80. XIX w. księgozbiór został skatalogowany przez bibliotekarza Otto Frenzela. Niestety, bezcenne zbiory biblioteki w Książu uległy rozproszeniu podczas wojennej zawieruchy.


Ekspozycja przedstawia faksymilia kart tytułowych lub pierwszych stron wybranych dzieł, które zachowały się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu i w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowując kopie, starano się zachować rozmiary i kolorystykę oryginałów. Większość faksymiliów wydrukowano na papierze czerpanym wyprodukowanym w dusznickim Muzeum Papiernictwa.

Wystawę można oglądać od 27 kwietnia do 31 maja od poniedziałku do piątku w
godz. 10.00 - 16.00. Galeria Książki mieści się na drugim piętrze budynku biblioteki głównej (Rynek 9, Wałbrzych).

Na zdjęciu "Danielis Fentzelii Chronologia Manuscriptar" z 1624 roku ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu (fot. C.K.)

 

Źródło: um.walbrzych.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: