Dobra wiadomość dla miłośników przedstawień kukiełkowych. W Teatrze Lalek w Wałbrzychu rozpoczyna się remont widowni. Prace obejmą przede wszystkim takie ukształtowanie podłogi, by kolejny rząd foteli znajdował się wyżej niż poprzedni. - Wreszcie maluchy będą mogły spokojnie oglądać nasze bajki – mówi dyrektor teatru Jerzy Karmiński.
Aby tak sie stało, trzeba będzie zdemontować siedzenia, usunąć wykładzinę i konstrukcję podłogi. Potem zostanie wykonana nowa konstrukcja pochylni w postaci solidnej płyty żelbetonowej, opartej na murowanych ściankach o zmiennej wysokości. Zmieni się układ komunikacyjny – jedne z drzwi, którymi dotychczas widzowie wchodzili na widownię zostaną usunięte. Aby zachować bezpieczeństwo, nowe drzwi zostaną wykonane w innym miejscu, bliżej sceny. Przy tej okazji zostanie zmodernizowane oświetlenie z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, remont schodów zewnętrznych, zostaną ułożone nowe wykładziny, posadzki z płytek ceramicznych, a całość prac zakończy malowanie ścian. Remont widowni nie spowoduje zmiany liczby miejsc siedzących. Będzie ich nadal 156.
- Wykonanie tych prac planowaliśmy już w ubiegłym roku, okazało się jednak, że przedtem niezbędne jest wzmocnienie stropów – mówi dyrektor Karmiński.
Nadal dzieci z dalszych rzędów, aby widzieć to co dzieje się na scenie, wstawały, siadały rodzicom na kolanach albo na poręczach foteli.
- Tak nie powinno być, więc zrobiliśmy wszystko, aby można było rozpocząć remont – dodaje dyrektor.
Zwłaszcza, że do teatru przychodzi coraz więcej dzieci.
- Od ubiegłego roku frekwencja wzrosła o 10 procent. A to oznacza, że statystycznie na każde przedstawienie przychodzi ponad 120 osób. Mają prawo do wygodnego oglądania spektakli – mówi Irena Gardzielewska, główny specjalista do spraw ekonomicznych.
Ekipy weszły już na plac budowy. Remont będzie trwał całe wakacje.
- W tym czasie aktorzy będą na miesięcznych urlopach. W sierpniu rozpoczną się próby do kolejnej premiery, będą one prowadzone w sali prób, a ewentualne spektakle będziemy grać na wyjazdach – planuje Jerzy Karmiński.
Przedstawienia wrześniowe będą już pokazywane w odnowionej sali, gdzie nikt nikomu nie będzie zasłaniał widoku na scenę.
szela / 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej