W Wałbrzychu i okolicach nie ma żadnej średniej szkoły plastycznej. Jest za to sporo wrażliwej, uzdolnionej artystycznie młodzieży. Przy stosunkowo niedużym nakładzie środków i dodatkowej pracy, ta grupa może z powodzeniem zdawać na artystyczne uczelnie, rozwijać swoją pasję.
Z naszych badań wynika, że najwięcej licealistów zainteresowanych jest studiowaniem fotografii oraz nowych mediów. By zdawać egzaminy na uczelnie, w wielu szkołach jest wymagana choćby minimalna wiedza i doświadczenie z zakresu fotografii tradycyjnej. Zajęcia warsztatowe odbywające dla I grupy w profesjonalnej pracowni fotograficznej oraz plenerze cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, dlatego od września BWA Zamek Książ organizuje nabór do II grupy, która pracować będzie do grudnia br.
Spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych, którzy pragną wziąć udział w warsztatach (II grupa) oraz spotkanie podsumowujące pracę i działania I grupy odbędzie się 11 września o godz. 17.oo (piątek) w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ.
ZAPRASZAMY TAKŻE NA WERNISAŻ "PORTRET - KROK W STRONĘ SZTUKI FOTOGRAFII" UCZESTNIKÓW I GRUPY
19 WRZEŚNIA O GODZ. 16.15
Chcemy koncentrować się na pracy pod kontem indywidualnego rozwoju. Pragniemy pogłębić wiedzę i dać faktyczne umiejętności w posługiwaniu się medium. Zagadnienia, na jakich chcemy się skoncentrować to portret w ujęciu fotografii szlachetnej (czarno - białej, negatywowej). Zajęcia praktyczne poparte wiedzą teoretyczną z zakresu historii fotografii. Część praktyczna, której efektem będzie stworzenie własnej serii portretów do portfolio podzielona zostanie na trzy bloki warsztatowe:
* negatyw - naświetlenie, wywołanie, obróbka
* pozytyw - kopiowanie obrazu w ciemni fotograficznej
* doświadczanie fotografii w jej pierwotnym stylu - praca z około 100 letnim aparatem.
Niezwykle ważna wydaje nam się wymiana doświadczeń oraz prezentowania swojego dorobku wśród szerszej grupy odbiorców. Dlatego uczestnicy przedstawiać się będą indywidualnie w formie autoprezentacji i zbiorowo podczas wystawy organizowanej w WGS BWA "Zamek Książ".
Osoba, którą wybraliśmy, która podjęła się przeprowadzenia warsztatów to młody artysta, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Paweł Sokołowski. Wiek prowadzącego, jak i jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I miejsce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008 r.). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym, jako autor wystaw ( m.in. "Fotografia 2000 - 2007" BWA Zamek Książ 2007r.), uczestnik plenerów i sympozjów poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha. Działacz i popularyzator fotografii jako dziedziny sztuki wśród mieszkańców Dolnego Śląska, pozbawionych szerokiego dostępu do dóbr kultury i sztuki.
Po zakończeniu spotkań z młodzieżą zostanie stworzona multimedialna prezentacja, na której podsumujemy pracę uczestników dwóch grup, powstałą w wyniku warsztatów. Znajdzie się na niej również dokumentacja naszych działań i materiał z wystaw. Ten materiał zostanie rozprowadzony do szkół, bibliotek i ośrodków kultury w regionie w celu popularyzacji fotografii i działań z młodzieżą
Wernisaż wieńczący pracę obu grup odbędzie się 18 grudnia 2009r. Wystawa potrwa do 17 stycznia 2010r.
WARSZTATY ZREALIZOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt:
Paweł Sokołowski 667 122 437
Lilianna Masiuk 074/665 88 24 WGS BWA Zamek Książ
Źrodło: um.walbrzych.pl
Pod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na obchody 219 rocznicy drugiej Bitwy pod Strugą. Jak co roku do Pałacu Struga zawita Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Bateria Organiczna Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego pod dowództwem płk. Krzysztofa Fronaszczuka z Sobótki. Hucznie uczcimy zwycięstwo Lansjerów Legii Polsko - Włoskiej nad przeważającymi wojskami pruskimi, powracającymi do Twierdzy Srebrnogórskiej po wygranej dnia poprzedniego bitwie pod Kątami Wrocławskimi. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku na polach w dolnej części wsi Struga, na polach między Strugą a Szczawienkiem. Bitwę opisał Stefan Żeromski w Popiołach a my co roku wspominamy i przypominamy o tym wspaniałym, symbolicznym zwycięstwie.
czytaj więcejJuż 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcej