W sierpniu Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” przeprowadziła I część warsztatów plastyczno-edukacyjnych „PAPER GAMI - japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości”. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Domu Dziecka „ Rodzinka” oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej „Szczawienko”.
- Pogoda dopisała w 100%, dlatego zajęcia przeprowadziliśmy w plenerze, na terenie Domu Dziecka „Rodzinka”. Warsztaty rozpoczął pokaz multimedialny, który wprowadził uczestników w tajniki czerpania papieru. Pani Emilia Heiller – nauczyciel plastyki, rysunku i historii sztuki i między innymi Finalista XXII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, podczas wykładu oprócz przedstawienia różnych technik czerpania papieru, zapoznała także dzieci ze światowymi tradycjami tworzenia papieru, szczególnie objaśniona została tradycja japońskiego papieru washi.
Ten niezwykły papier jest niezwykle wytrzymały, a przy tym prawie przeźroczysty, wykorzystywany jest przede wszystkim do kaligrafii, która w kraju kwitnącej wiśni urosła do rangi sztuki oraz ma charakter religijny. Po zapoznaniu się ze stroną techniczną, dzieci mogły przejść do praktycznego zdobywania wiedzy. Każdy uczestnik otrzymał przyrząd do czerpania papieru z przygotowanej pulpy, dowiedział się jak stworzyć go domowym sposobem a także, w jaki sposób stworzyć samą „pulpę”. Po przydzieleniu miejsc pracy (misek z wodą i „pulpą”) uczestnicy warsztatów rozpoczęli czerpanie papieru. Ich zadaniem było stworzenie jak największej ilości papierowych serc, z których następnie stworzona zostanie jedna papierowa kompozycja przestrzenna. Oprócz serc, dzieci tworzyły także koła, twarze, formy przyrodnicze, a także łączyły papier z suchymi roślinami, tworząc rozmaitą fakturę papieru.
Dzieła pięknie schły na słońcu i dawały sporo radości młodym autorom.
Wszystkie dzieci na zakończenie zajęć otrzymały upominki, a także dyplomy za udział w warsztatach - relacjonuje Lilinanna Masiuk.
2 października 2009 roku w WGS BWA Zamek Książ odbędzie się wernisaż wieńczący pracę dzieci, a także Wykonane prace zaprezentujemy w Galerii Korytarz WGS BWA.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy.
Natomiast 14 listopada 2009 roku o godz. 10.oo , odbędzie się druga część bezpłatnych warsztatów prowadzona przez artystkę plastyka Ewę Rosiek-Buszko. Ta część warsztatów realizowana będzie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece „Pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Ewa Rosiek – Buszko jest laureatka wielu nagród i wyróżnień, nauczycielem dyplomowanym, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 zdobyła stypendium artystyczne Mino Paper Art. Village Project w Japonii – połączone z cyklem wystaw. Zajmuje się ceramika, tkanina unikatową, papierem ręcznie czerpanym. Pracuje jako pedagog , animator szeroko pojętego ruchu artystycznego dla dzieci i młodzieży.
WARSZTATY ZREALIZOWANO ZE SRODKÓW STAROSTWA POWIATOWEGO
Informacje i zapisy : Lilianna Masiuk 074/ 665 88 24
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ, ul. Piastów Śl. 1
Źródło: regionalnatv.pl
Pod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na obchody 219 rocznicy drugiej Bitwy pod Strugą. Jak co roku do Pałacu Struga zawita Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Bateria Organiczna Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego pod dowództwem płk. Krzysztofa Fronaszczuka z Sobótki. Hucznie uczcimy zwycięstwo Lansjerów Legii Polsko - Włoskiej nad przeważającymi wojskami pruskimi, powracającymi do Twierdzy Srebrnogórskiej po wygranej dnia poprzedniego bitwie pod Kątami Wrocławskimi. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku na polach w dolnej części wsi Struga, na polach między Strugą a Szczawienkiem. Bitwę opisał Stefan Żeromski w Popiołach a my co roku wspominamy i przypominamy o tym wspaniałym, symbolicznym zwycięstwie.
czytaj więcejJuż 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcej