Od sześciu lat na początku nowego roku Prezydent Legnicy zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji, z którymi współpraca samorządu przyniosła w roku minionym owoce szczególnie korzystne dla Legnicy i jej mieszkańców, na Koncert Noworoczny. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne życie miasta.
Tegoroczny koncert będzie miał charakter wyjątkowy. Prezydent pragnie bowiem podziękować przyjaciołom naszego miasta za wspaniałą, bezinteresowną pomoc niesioną Legnicy po katastrofalnym huraganie, który 23 lipca 2009 roku dokonał, szacowanych na miliony złotych, zniszczeń w infrastrukturze komunalnej, a szczególnie – w unikatowym Parku Miejskim, będącym przedmiotem dumy legniczan. Symbole wdzięczności Legnicy za hojność i wyciągnięcie pomocnej dłoni trafią do Lubina, Głogowa i Wrocławia, do firm, instytucji i stowarzyszeń, dzięki którym usuwanie skutków kataklizmu mogło przebiegać szybciej i skuteczniej.
Tegoroczny koncert odbędzie się w sali Hotelu Qubus 28 stycznia o godzinie 19.00, a towarzyszyć mu będzie ogłoszenie wyników organizowanego już po raz szósty Konkursu o Tytuł „Sponsora Roku” oraz wręczenie nagród „Złotego Florena Legnickiego” za wybitne osiągnięcia kulturalne.
Ideą konkursu „Sponsor Roku” jest wspieranie współpracy środowisk gospodarczych z legnickimi instytucjami kultury i sportu oraz placówkami oświatowo-wychowawczymi, zarządzanymi przez miasto. Decyzje, komu w tym roku przypadną w udziale unikatowe szklane statuetki (autorstwa znanego artysty prof. Stanisława Borowskiego), tytuły oraz wyróżnienia, już zapadły. Informacja o tym pozostanie jednak do 28 stycznia tajemnicą. Od instytucji, placówek i jednostek organizacyjnych gminy, które otrzymały w minionym roku znaczącą pomoc sponsorską, do Kapituły wpłynęły 24 wnioski o przyznanie tytułu 44 podmiotom prawnym i trzem osobom fizycznym.
Zanim możliwe będzie podanie do publicznej wiadomości listy zwycięzców tegorocznych, z pewnością warto przypomnieć, kto zdobył Tytuły i statuetki „Sponsora Roku 2008”. Otrzymali je wówczas: KGHM Polska Miedź SA w kategorii najwyższego wkładu finansowego oraz Hotel QUBUS w kategorii efektywności i ciągłości sponsoringu.
Podczas Koncertu Noworocznego zostaną także wręczone Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Legnicy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, czyli „Złote Floreny Legnickie”. Nagrody te przyznawane są po raz trzeci. W kategorii Wydarzenie Roku laureatem wyróżnienia jest Galeria Sztuki za organizację jubileuszowego 30. Legnickiego Festiwalu Srebra Srebro 2009, natomiast w kategorii Super Promocja Miasta - Legnickie Centrum Kultury za europejskie tourne Satyrykonu w 2009 r.
Podczas części artystycznej wieczoru zaprezentowany będzie program „W szampańskim nastroju i rytmie walca” w wykonaniu: Bogusława Morki (tenor), Eweliny Hańskiej (sopran), Ryszarda Morki (bas), Wiesława Bednarka (baryton) oraz zespołu „Allegro” pod dyrekcją Andrzeja Płonczyńskiego, prowadzony przez Andrzeja Krajewskiego.
Pod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na obchody 219 rocznicy drugiej Bitwy pod Strugą. Jak co roku do Pałacu Struga zawita Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Bateria Organiczna Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego pod dowództwem płk. Krzysztofa Fronaszczuka z Sobótki. Hucznie uczcimy zwycięstwo Lansjerów Legii Polsko - Włoskiej nad przeważającymi wojskami pruskimi, powracającymi do Twierdzy Srebrnogórskiej po wygranej dnia poprzedniego bitwie pod Kątami Wrocławskimi. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku na polach w dolnej części wsi Struga, na polach między Strugą a Szczawienkiem. Bitwę opisał Stefan Żeromski w Popiołach a my co roku wspominamy i przypominamy o tym wspaniałym, symbolicznym zwycięstwie.
czytaj więcejJuż 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcej