Bogatą ofertę spędzenia czasu wolnego podczas zbliżających się ferii zimowych (1-14 lutego 2010 r.) przygotowały dla dzieci i młodzieży legnickie placówki oświatowe, opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury, kluby, świetlice oraz organizacje i stowarzyszenia. Organizatorzy planują objąć różnymi formami aktywnego i twórczego wypoczynku około 5 tysięcy dzieci. Z budżetu miasta przeznacza się na ten cel dofinansowanie w wysokości prawie 168 tysięcy zł.
Ofertę programową poszczególnych organizatorów przedstawiać będziemy systematycznie w ciągu najbliższych dni. Rozpoczynamy od cieszących się znacznym zainteresowaniem półkolonii. W dalszej kolejności prezentowane będą propozycje wypoczynku przygotowane przez: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Miedzi, Galerię Sztuki, Legnicką Bibliotekę Publiczną, świetlice oraz organizacje i stowarzyszenia.
Półkolonie (1-12 lutego) organizują:
• Szkoła Podstawowa Nr 4, ul. Piastowska 3 – dla 120 osób,
• Szkoła Podstawowa Nr 7, ul. Polarna 1 – dla 109 osób,
• Młodzieżowe Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 3 – dla 60 osób,
• Zespół Placówek Specjalnych, ul. Rycerska 13 (półkolonie dla uczniów szkoły – 50 osób).
Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 4
Realizowany podczas półkolonii program profilaktyczny „W zdrowym ciele zdrowy duch” zakłada stwarzanie warunków do kształtowania zdrowego stylu życia oraz harmonijnego rozwoju. Przewiduje aktywne wprowadzenie uczniów w zagadnienia bezpieczeństwa (m.in. propagowanie mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów), wyrabianie nawyków prawidłowego odżywiania i uświadamianie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia, poznawanie zagrożeń wynikających ze stosowania używek, zagrożeń cywilizacyjnych (racjonalne korzystanie z komputera i Internetu).
W czasie półkolonii odbędą się liczne wycieczki, np. do kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie, na narty i sanki do Andrzejówki, do Karpacza, wyjścia na zawody sportowe, strzeleckie, turniej szachowy i gier stolikowych, na lodowisko i basen, do kina, muzeum, galerii, a także na otwarte zajęcia w LCK. Dla dzieci zorganizowane będą 3 konkursy plastyczne, dyskoteki, projekcje filmów, czytanie bajek i czasopism.
Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 7
Podczas półkolonii w SP 7 realizowany będzie program profilaktyczny „Z zimą na wesoło”, w ramach którego odbędzie się wiele ciekawych zajęć i wycieczek, m.in.:
- wyjście do kina Helios,
- wyjazd na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu,
- zajęcia edukacyjne w Międzyregionalnym Centrum Edukacji w Wałbrzychu,
- pobyt na terenie gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Borówki (aktywny wypoczynek - gry i zabawy przy ognisku, kulig),
- zajęcia sportowo-rekreacyjne na krytej pływalni w Jaworze,
- wyjście na „Salę zabaw dla dzieci”,
- marsz na orientację po Legnicy (współpraca z PTTK),
- spotkanie z policjantem (zajęcia na temat bezpieczeństwa),
- zajęcia sportowe na sali gimnastycznej i boisku „Orlik” (w zależności od pogody),
- zajęcia w pracowni komputerowej,
- gry stolikowe,
- rozgrywki sportowe i warsztaty plastyczne na terenie placówki.
Półkolonie w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy
Wykwalifikowana kadra pedagogiczna w okresie ferii zimowych realizuje własne programy, oparte o ramowy plan i program półkolonii, którego celem jest uwrażliwienie dzieci na zasady bezpieczeństwa, kształtowanie umiejętności aktywnego, twórczego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, rozwijanie u dzieci umiejętności współżycia w grupie zróżnicowanej wiekowo oraz nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
Podczas półkolonii realizowany będzie program profilaktyczny, obejmujący takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo w domu, w szkole, na ulicy, podczas zabaw, sposoby poszukiwania szczęścia (koleżeństwo, przyjaźń), elementy zdrowego stylu życia (jak radzić sobie ze stresem, z agresją), podejmowanie świadomych decyzji w sprawie używek i uczenie się, jak mówić „nie”, rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem. Program profilaktyczny realizowany będzie przy współpracy z Sanepidem, Strażą Miejską i Policją oraz Strażą Pożarną. Zajęcia odbywają się w dwóch salach. Dzieci będą mieć do dyspozycji również salę taneczną, pracownię plastyczną i komputerową.
MCK prowadzić będzie również w dniach 1-5 lutego 2010 r. i 7-12 lutego 2010 r. przy ul. Rataja 24 otwarte zajęcia dla dzieci i młodzieży pozostającej w mieście (gry i zabawy sportowe, zajęcia filatelistyczne, modelarskie, wokalne, plastyczne, teatralne, komputerowe, techniczne itp.).
Pod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na obchody 219 rocznicy drugiej Bitwy pod Strugą. Jak co roku do Pałacu Struga zawita Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Bateria Organiczna Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego pod dowództwem płk. Krzysztofa Fronaszczuka z Sobótki. Hucznie uczcimy zwycięstwo Lansjerów Legii Polsko - Włoskiej nad przeważającymi wojskami pruskimi, powracającymi do Twierdzy Srebrnogórskiej po wygranej dnia poprzedniego bitwie pod Kątami Wrocławskimi. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku na polach w dolnej części wsi Struga, na polach między Strugą a Szczawienkiem. Bitwę opisał Stefan Żeromski w Popiołach a my co roku wspominamy i przypominamy o tym wspaniałym, symbolicznym zwycięstwie.
czytaj więcejJuż 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcej