Bogatą ofertę spędzenia czasu wolnego podczas zbliżających się ferii zimowych (1-14 lutego 2010 r.) przygotowały dla dzieci i młodzieży legnickie placówki oświatowe, opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury, kluby, świetlice oraz organizacje i stowarzyszenia. Organizatorzy planują objąć różnymi formami aktywnego i twórczego wypoczynku około 5 tysięcy dzieci. Z budżetu miasta przeznacza się na ten cel dofinansowanie w wysokości prawie 168 tysięcy zł.
Ofertę programową poszczególnych organizatorów przedstawiać będziemy systematycznie w ciągu najbliższych dni. Rozpoczynamy od cieszących się znacznym zainteresowaniem półkolonii. W dalszej kolejności prezentowane będą propozycje wypoczynku przygotowane przez: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Miedzi, Galerię Sztuki, Legnicką Bibliotekę Publiczną, świetlice oraz organizacje i stowarzyszenia.
Półkolonie (1-12 lutego) organizują:
• Szkoła Podstawowa Nr 4, ul. Piastowska 3 – dla 120 osób,
• Szkoła Podstawowa Nr 7, ul. Polarna 1 – dla 109 osób,
• Młodzieżowe Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 3 – dla 60 osób,
• Zespół Placówek Specjalnych, ul. Rycerska 13 (półkolonie dla uczniów szkoły – 50 osób).
Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 4
Realizowany podczas półkolonii program profilaktyczny „W zdrowym ciele zdrowy duch” zakłada stwarzanie warunków do kształtowania zdrowego stylu życia oraz harmonijnego rozwoju. Przewiduje aktywne wprowadzenie uczniów w zagadnienia bezpieczeństwa (m.in. propagowanie mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów), wyrabianie nawyków prawidłowego odżywiania i uświadamianie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia, poznawanie zagrożeń wynikających ze stosowania używek, zagrożeń cywilizacyjnych (racjonalne korzystanie z komputera i Internetu).
W czasie półkolonii odbędą się liczne wycieczki, np. do kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie, na narty i sanki do Andrzejówki, do Karpacza, wyjścia na zawody sportowe, strzeleckie, turniej szachowy i gier stolikowych, na lodowisko i basen, do kina, muzeum, galerii, a także na otwarte zajęcia w LCK. Dla dzieci zorganizowane będą 3 konkursy plastyczne, dyskoteki, projekcje filmów, czytanie bajek i czasopism.
Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 7
Podczas półkolonii w SP 7 realizowany będzie program profilaktyczny „Z zimą na wesoło”, w ramach którego odbędzie się wiele ciekawych zajęć i wycieczek, m.in.:
- wyjście do kina Helios,
- wyjazd na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu,
- zajęcia edukacyjne w Międzyregionalnym Centrum Edukacji w Wałbrzychu,
- pobyt na terenie gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Borówki (aktywny wypoczynek - gry i zabawy przy ognisku, kulig),
- zajęcia sportowo-rekreacyjne na krytej pływalni w Jaworze,
- wyjście na „Salę zabaw dla dzieci”,
- marsz na orientację po Legnicy (współpraca z PTTK),
- spotkanie z policjantem (zajęcia na temat bezpieczeństwa),
- zajęcia sportowe na sali gimnastycznej i boisku „Orlik” (w zależności od pogody),
- zajęcia w pracowni komputerowej,
- gry stolikowe,
- rozgrywki sportowe i warsztaty plastyczne na terenie placówki.
Półkolonie w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy
Wykwalifikowana kadra pedagogiczna w okresie ferii zimowych realizuje własne programy, oparte o ramowy plan i program półkolonii, którego celem jest uwrażliwienie dzieci na zasady bezpieczeństwa, kształtowanie umiejętności aktywnego, twórczego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, rozwijanie u dzieci umiejętności współżycia w grupie zróżnicowanej wiekowo oraz nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
Podczas półkolonii realizowany będzie program profilaktyczny, obejmujący takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo w domu, w szkole, na ulicy, podczas zabaw, sposoby poszukiwania szczęścia (koleżeństwo, przyjaźń), elementy zdrowego stylu życia (jak radzić sobie ze stresem, z agresją), podejmowanie świadomych decyzji w sprawie używek i uczenie się, jak mówić „nie”, rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem. Program profilaktyczny realizowany będzie przy współpracy z Sanepidem, Strażą Miejską i Policją oraz Strażą Pożarną. Zajęcia odbywają się w dwóch salach. Dzieci będą mieć do dyspozycji również salę taneczną, pracownię plastyczną i komputerową.
MCK prowadzić będzie również w dniach 1-5 lutego 2010 r. i 7-12 lutego 2010 r. przy ul. Rataja 24 otwarte zajęcia dla dzieci i młodzieży pozostającej w mieście (gry i zabawy sportowe, zajęcia filatelistyczne, modelarskie, wokalne, plastyczne, teatralne, komputerowe, techniczne itp.).
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej