Drugi raz z rzędu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, największa ogólnopolska społeczna akcja charytatywna, zbierała pieniądze na sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi. I po raz drugi udało się zebrać na ten cel ok. 40 mln złotych. Mimo padającego przez cały dzień śniegu, zaśnieżonych dróg i chodników, wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze również w Kłodzku. Każdy, kto wspomógł akcję, tradycyjnie dostawał czerwone serduszko, więc prawie wszyscy mieszkańcy Kłodzka, którzy 10 stycznia wyszli z domów, mieli na swoich kurtkach lub czapkach przyklejony znaczek Orkiestry.
W naszym mieście na twierdzy kłodzkiej można było wylicytować sobie przejażdżkę samochodem rajdowym w fotelu pilota u boku kierowców znanych z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Marka Majewskiego, Mirosława Magryty, Roberta Syrycy, Krystiana Pachuty i Krystiana Więcławka oraz przejazd cywilnym Subaru Impreza. Podczas I Rajdowej WOŚP w Kłodzku byli obecni również kierowcy Łukasz Markowski i Tomasz Żerebecki, którzy wspierali poczynania kolegów i zachęcali do udziału w licytacjach, które w sumie przyniosły ponad 1000 złotych! Impreza zorganizowana dzięki zaangażowaniu Patryka Marcinowskiego, Marka Majewskiego, Jana Pastora, Kamila Pałczaka, Wojciecha Ładońskiego i Michała Marcinowskiego z portalu RajdowaPolska.pl. cieszyła się ogromnym powodzeniem, a przejażdżki były naprawdę na każdą kieszeń. W Kłodzku znalazło się bardzo wielu chętnych, którzy chcieli wspomóc Orkiestrę i poczuć przypływ adrenaliny towarzyszący rajdowym zmaganiom.
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, we współpracy z Krystianem Szablińskim (przewodniczącym LO im. B. Chrobrego w Kłodzku), włączyło się w akcję Jurka Owsiaka, organizując koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z kłodzkich szkół. Na dobry początek Adam Florczyk – szef sztabu WOŚP w Bystrzycy Kłodzkiej (sztab był wspólny dla Bystrzycy i Kłodzka) – wprowadził widzów w cel tegorocznego 18. Finału. Wśród wykonawców koncertu znaleźli się: Ola Pruszyńska i Daria Bilska ze Studia Piosenki Marka Morawskiego, śpiewając piosenki z repertuaru Pauli („Kolęda dla ciebie”) i Łukasza Zagrobelnego („Nieprawda”), Studio Tańca Fikander – w dwóch układach tanecznych, śpiewająca covery popularnych piosenek grupa SAMESONG (w składzie: Dorota Nocek i Dominik Jarocki - śpiew i Erwin Brzycki - instrumenty klawiszowe), która podobała się tak bardzo, że musiała bisować, duet beatboxerów LIBERIATIO 23, rockowy zespół OXYGEN i na zakończenie DJ MATH. Koncert prowadziła Joanna Załucka z KCKSiR.
O 20.00 w całej Polsce wypuszczono światełko do nieba. W Kłodzku fajerwerki wystrzeliły z najwyższego punktu miasta, czyli z bastionu widokowego twierdzy. Podczas niedzielnej akcji w Kłodzku i w Bystrzycy Kłodzkiej zebrano kwotę ok. 20 tys. złotych. Jak dowiedzieliśmy się od kłodzkiej policji, impreza przebiegała bezpiecznie i bez żadnych incydentów. Organizacja imprezy była możliwa dzięki zaangażowaniu następujących kłodzkich instytucji: Urzędu Miasta Kłodzka, KCKSiR, portalu RajdowaPolska.pl, Prywatnego Medycznego Studium Zawodowego w Kłodzku i Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku.
Pod koniec maja Plac Targowy w Dzierżoniowie ponownie stanie się miejscem miejskiego świętowania. 30 i 31 maja odbędą się Dni Dzierżoniowa, podczas których mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z bogatego programu koncertowego, występów artystycznych oraz licznych atrakcji przygotowanych dla całych rodzin.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na obchody 219 rocznicy drugiej Bitwy pod Strugą. Jak co roku do Pałacu Struga zawita Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Bateria Organiczna Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego pod dowództwem płk. Krzysztofa Fronaszczuka z Sobótki. Hucznie uczcimy zwycięstwo Lansjerów Legii Polsko - Włoskiej nad przeważającymi wojskami pruskimi, powracającymi do Twierdzy Srebrnogórskiej po wygranej dnia poprzedniego bitwie pod Kątami Wrocławskimi. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku na polach w dolnej części wsi Struga, na polach między Strugą a Szczawienkiem. Bitwę opisał Stefan Żeromski w Popiołach a my co roku wspominamy i przypominamy o tym wspaniałym, symbolicznym zwycięstwie.
czytaj więcejJuż 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcej