Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy
zaprasza na cykl wykładów połączonych z pokazem multimedialnym: SZTUKA IKONY,
które prowadzić będzie Ks. dr Piotr Nikolski.
Wykłady odbywać się będą w każdy wtorek o godz. 17:00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, II piętro, od dnia 26 stycznia do 30 marca 2010 r.
Wstęp wolny.
PROGRAM WYKŁADÓW:
1. Siódmy Sobór Powszechny i przedsoborowe kształtowanie teologii i artystycznego języka ikony.
2. Ikona Trójcy Świętej w świetle prawosławnej teologii trynitarnej.
Kształtowanie typu ikonograficznego na przestrzeni wieków od katakumb do Rublowa.
3. Ikona Zbawiciela w świetle dogmatu chalcedońskiego i praktyki modlitwy Jezusowej.
4. Ikona Zesłania Ducha Świętego w kontekście pneumatologii prawosławnej.
5. Ikony Matki Bożej a prawosławna pobożność maryjna (z uwzględnieniem tekstów liturgicznych).
6. Ikonografia święta a historia święta. Święta Pańskie, Święta Maryjne.
7. Wcielenie Syna Bożego w ikonie.
8. Ikona Sądu Ostatecznego w świetle eschatologii Kościoła Wschodniego.
9. Człowiek przebóstwiony - ikony świętych.
10. Ikonostas i układ świątyni prawosławnej, ikona w liturgi.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej