sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
"Bitwa pod Grunwaldem" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
2010-02-02 12:41

Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy "Bitwy pod Grunwaldem", obrazu autorstwa twórców Panoramy Racławickiej Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W marcu będzie można ją obejrzeć w wałbrzyskim BWA.


Obraz trafił do Polski dzięki staraniom wałbrzyskiego Biura Wystaw Artystycznych "Zamek Książ". Historię sprowadzenia obrazu opowiedział podczas wrocławskiego wernisażu prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski:

- Kilka lat temu Alicja Młodecka dyrektor wałbrzyskiej galerii sztuki potknęła się o rulon. Było to cudowne potknięcie. W dziejach polskiego muzealnictwa zapewne stanie się często powtarzaną anegdotą. Potknięcie miało miejsce w magazynie Lwowskiego Muzeum Historycznego. Okazało się później, że jego przyczyną była zwinięta diorama "Bitwy pod Grunwaldem". Trzeba trafu, żeby się potknąć i nie zakląć, tylko zaciekawić przeszkodą. I skojarzyć Bitwę z nadchodzącą wspaniałą rocznicą. Szczęście polegało również na tym, że to wałbrzyszanie postanowili sprowadzić obraz do Polski. Mamy u nas prężne środowisko kresowe. I znakomite relacje z lwowskim muzeum, dzięki wspólnym sukcesom ekspozycyjnym.

O wypożyczenie obrazu starały się Wawel i muzeum z Wilna. Jednak dobre doświadczenia spowodowały, że ukraińskie konsylium kustoszy powierzyło obraz Wałbrzychowi. I to BWA wraz z Wawelem było inicjatorem starań o fundusze w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 250 tysięcy złotych posłużyło na naprawę dzieła. Przez lata było niewłaściwie zawijane i rozwijane. Należało je wyprostować, oczyścić i scalić wszystkie jego warstwy, czego dokonano na Wawelu.



Autor: www.um.walbrzych.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: