Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy "Bitwy pod Grunwaldem", obrazu autorstwa twórców Panoramy Racławickiej Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W marcu będzie można ją obejrzeć w wałbrzyskim BWA.
Obraz trafił do Polski dzięki staraniom wałbrzyskiego Biura Wystaw Artystycznych "Zamek Książ". Historię sprowadzenia obrazu opowiedział podczas wrocławskiego wernisażu prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski:
- Kilka lat temu Alicja Młodecka dyrektor wałbrzyskiej galerii sztuki potknęła się o rulon. Było to cudowne potknięcie. W dziejach polskiego muzealnictwa zapewne stanie się często powtarzaną anegdotą. Potknięcie miało miejsce w magazynie Lwowskiego Muzeum Historycznego. Okazało się później, że jego przyczyną była zwinięta diorama "Bitwy pod Grunwaldem". Trzeba trafu, żeby się potknąć i nie zakląć, tylko zaciekawić przeszkodą. I skojarzyć Bitwę z nadchodzącą wspaniałą rocznicą. Szczęście polegało również na tym, że to wałbrzyszanie postanowili sprowadzić obraz do Polski. Mamy u nas prężne środowisko kresowe. I znakomite relacje z lwowskim muzeum, dzięki wspólnym sukcesom ekspozycyjnym.
O wypożyczenie obrazu starały się Wawel i muzeum z Wilna. Jednak dobre doświadczenia spowodowały, że ukraińskie konsylium kustoszy powierzyło obraz Wałbrzychowi. I to BWA wraz z Wawelem było inicjatorem starań o fundusze w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 250 tysięcy złotych posłużyło na naprawę dzieła. Przez lata było niewłaściwie zawijane i rozwijane. Należało je wyprostować, oczyścić i scalić wszystkie jego warstwy, czego dokonano na Wawelu.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej