Od szeregu lat na początku każdego nowego roku Prezydent Legnicy zaprasza na uroczysty koncert przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji, z którymi współpraca samorządu przyniosła w roku poprzednim szczególnie korzystne dla Legnicy i jej mieszkańców efekty. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne życie miasta.
Z zaproszenia na tegoroczną galę (28 stycznia)w Hotelu Qubus skorzystało ponad 500 gości. Koncert miał charakter wyjątkowy. Prezydent Tadeusz Krzakowski dziękował bowiem wszystkim za wielką, bezinteresowną pomoc niesioną miastu po katastrofalnym huraganie, który 23 lipca 2009 roku dokonał, szacowanych na miliony złotych, zniszczeń w infrastrukturze komunalnej, a szczególnie – w unikatowym Parku Miejskim, będącym przedmiotem dumy legniczan. Szklane statuetki - symbole wdzięczności Legnicy za pomocną dłoń trafiły do Wrocławia, Lubina i Głogowa, do wielu firm i instytucji, których hojne dary finansowe i wsparcie rzeczowe pozwoliły na szybsze i skuteczniejsze usuwanie skutków kataklizmu.
- Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie – mówił Tadeusz Krzakowski, dziękując za pomoc Prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi, Prezydentowi Lubina Robertowi Raczyńskiemu i Prezydentowi Głogowa Janowi Zubowskiemu. Z kolei gospodarze tych trzech dolnośląskich miast podkreślali znaczenie wzajemnej solidarności w chwilach trudnych i ogromną wagę dobrosąsiedzkich relacji między samorządami.
Ideą konkursu „Sponsor Roku” jest wspieranie współpracy środowisk gospodarczych z legnickimi instytucjami kultury i sportu oraz placówkami oświatowo-wychowawczymi, zarządzanymi przez miasto. Na VI edycję Konkursu wpłynęły 24 wnioski o przyznanie tytułu 44 podmiotom prawnym i trzem osobom fizycznym.
Kapituła zgodnie z kryteriami regulaminowymi przyznała nominacje w dwóch kategoriach:
I. „Najwyższy wkład finansowy” dla
• Firmy Bazaltex Sp. z o. o.
• Fundacji Polsat w Warszawie
• Fundacji Polska Miedź
• Hotelowi Qubus w Legnicy
• Firmie Viessman Technika Grzewcza Sp. z o. o.
Tytuł Sponsora Roku 2009 otrzymała Fundacja Polska Miedź
Fundacja Polska Miedź rozpoczęła działalność publiczną w 2003 roku. Nazwa nawiązuje bezpośrednio do jej założyciela i fundatora. Zadania statutowe stanowią: wspieranie wybitnych przedsięwzięć kulturalnych, ratowanie obiektów zabytkowych, udzielanie wsparcia instytucjom naukowym, oświatowym i medycznym; ochrona obiektów kultu religijnego, wspomaganie przedsięwzięć mających na celu zbliżenie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, współpraca z Polonią i wspieranie inicjatyw międzynarodowych, a także wspieranie działań w zakresie kultury fizycznej i sportu, udział w budowie i rozbudowie obiektów sportowych oraz wspomaganie inicjatyw mających na celu propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.
II. W kategorii „Efektywności i ciągłości sponsoringu” nominacje uzyskali:
• Pan Andrzej Matuszewski
• Firma SANHA Polska Sp. z o. o.
• KRAKMET Fabryka Maszyn i Wyrobów Metalowych
• PPHU BP Korneliusz Okoń i Eugeniusz Okoń
• Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Kampol”
Tytuł Sponsora Roku 2009 otrzymała
Fabryka Maszyn i Wyrobów Metalowych KRAKMET
Firma KRAKMET to wszechstronny park maszynowy oraz doświadczona i dobrze wyspecjalizowana kadra pracownicza. Jej mocną stroną jest świadczenie usług, począwszy od projektu, a skończywszy na produkcji różnego rodzaju maszyn, urządzeń i części zamiennych dla różnych branż.
„Złoty Floren Legnicki” - Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Legnicy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury - stał się tradycyjnym elementem legnickiego kalendarza i życia kulturalnego.
W kategorii Super Promocja Miasta laureatem tytułu zostało Legnickie Centrum Kultury za spektakularne, europejskie tourne retrospektywnej wystawy „Satyrykon Legnica 1979-2007”, prezentowanej: w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu, następnie w Bułgarii, we Francji oraz w czeskim Blansku.
Inne nominacje w tej kategorii to:
1. artystyczna podróż legnickiego teatru po Rosji ze spektaklem „Opowieść Syberyjska”;
2. działalność Zespołu Tanecznego Złote Dzieci pod kier. Moniki Kuligowskiej;
3. działalność Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera ze szczególnym uwzględnieniem 2009 r.;
4. legnickie wystawy srebra – ekskluzywny produkt eksportowy.
W kategorii „Wydarzenie Roku” Złotego Florena Legnickiego 2009 zdobyła Galeria Sztuki za organizację jubileuszowego 30. Legnickiego Festiwalu Srebra Srebro 2009.
Jubileuszowa, trzydziesta edycja LFS to wydarzenie wyjątkowe, przeprowadzone z organizacyjnym rozmachem, zakrojone na międzynarodową skalę, wyjątkowo bogate w wydarzenia artystyczne i mocno zaznaczające swą obecność w przestrzeni miejskiej.
Inne nominacje w tej kategori:
1. koncert Legnica Cantat Supersongs, zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat;
2. I Festiwal Legnickich Organizacji Pozarządowych FLOP SHOW
Za wsparcie Legnicy w dziele odbudowy Parku Miejskiego statuetki otrzymały następujące firmy:
- Winkelmann Sp. z o. o. Legnica
- Zarząd Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S. A.
- Przedsiębiorstwo Usługowo – Budowlanemu „COBEX” Sp. z o. o.
- ABM Pol – Dróg Legnica
- TBMECA Poland Sp. z o. o.
- Modernbud Spółka z o. o.
- Wrocławskie Zakładom Zielarskim „Herbapol” S. A.
- Zakład Robót Instalacyjnych INSTALBUD Sp. jawna
- Matec Sp. z o. o.
- Rank Progress S. A.
- Spółdzielnia Mieszkaniowej „Piekary”
- EM Lab S. A.
- Zakład Ochrony Zieleni „EKOLEG”
- FSP Sp. z o. o.
- Redakcja „Polski – Gazety Wrocławskiej” oraz „Panoramy Legnickiej”
Za wielkie zaangażowanie w usuwaniu skutków huraganu statuetki otrzymały także:
- Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o.
- Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.,
natomiast za profesjonalną i pełną poświęcenia służbę na rzecz miasta i mieszkańców po huraganie:
- Państwowa Straż Pożarna w Legnicy
- Komenda Miejskiej Policji w Legnicy
- Straż Miejska w Legnicy
- Pogotowie Ratunkowe w Legnicy
W części artystycznej wieczoru zaprezentowany był program „W szampańskim nastroju i rytmie walca” w wykonaniu: Janusza Zakrzewskiego (tenor), Eweliny Hańskiej (sopran), Ryszarda Morki (bas), Wiesława Bednarka (baryton) oraz zespołu „Allegro” pod dyrekcją Andrzeja Płonczyńskiego, prowadzony przez Andrzeja Krajewskiego. W programie koncertu znalazły się najznakomitsze przeboje operetkowe i musicalowe, pieśni z takich dzieł, jak: „Księżniczka Czardasza”, „Hrabina Marica”, „Wesoła Wdówka”, „Clivia”, „Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady”, „Koty” czy „Evita”.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej