Legnickie Muzeum Miedzi zaprasza do odbycia podróży w czasie i odkrycia Śląska z czasów romantyzmu i biedermeieru. Wystawa „Podróże w czasie. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha” zostanie otwarta w piątek, 5 lutego o godzinie 17.00 w gmachu przy ul. Św. Jana 1.
Albrecht Haselbach (1892–1979), właściciel browaru i kolekcjoner z Namysłowa, w latach czterdziestych XX w. zgromadził kolekcję liczącą około 4000 akwafort, litografii, rysunków i akwarel. Zbiory są obecnie przechowywane w Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie oraz Schlesisches Muzeum w Görlitz. Część z dzieł została zinwentaryzowana i opracowana w ramach niemiecko-polskiego projektu, w którym ze strony polskiej uczestniczyło wrocławskie Muzeum Architektury, z niemieckiej Herder Institut z Marburga.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 140 topograficznych przedstawień z różnych epok, przede wszystkim z czasów romantyzmu i biedermeieru, przedstawiających fascynujący świat górskich pejzaży, śląskich miast i uzdrowisk. Oprócz widoków Wrocławia, Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, pałaców i zamków artyści zaczęli wówczas dokumentować rodzący się właśnie krajobraz przemysłowy: huty, odlewnie, fabryki.
Eksponowane grafiki dokumentują „odkrycie” Śląska przez artystów, rytowników i wydawców, które miało miejsce w tym samym czasie, co początki masowej turystyki w 1 poł. XIX wieku.
Wystawa prezentowana była dotychczas m.in. w Görlitz, Regensburgu, Wrocławiu, Katowicach i Marburgu. Jej głównym organizatorem jest Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, instytucji finansowanej przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu tegoż Pełnomocnika, Ministerstwa Spraw Socjalnych Hesji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii oraz Fundacji Współpracy Polsko-Nimieckiej.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej