“Świat toruńskiego piernika”, to najnowsza wystawa, proponowana przez Muzeum w Wałbrzychu. Przyjechała do Wałbrzycha, oczywiście, prosto z Torunia. W sali wystaw czasowych na samym środku króluje wielka łódź.
- Jest to tak zwana koga, czyli łódź transportowa, którą wyprawiano się po egzotyczne przyprawy, bo bez nich piernik nie byłby piernikiem – wyjaśnia dyrektor Muzeum, Marek Stadnicki.
A za burtą - pięknie zaaranżowane boksy, przenoszące widza w świat sprzed stuleci. Małe sklepiki z artystycznie zdobionymi kasami, wielki wybór opakowań, znanych na całym świecie, ogromna rozmaitość fantazyjnie rzeźbionych form do wyciskania pierników.
Pokazano też oryginalne, średniowieczne naczynia do odmierzania surowców. Zostały wykopane podczas prac archeologicznych, a następnie pieczołowicie zrekonstruowane. Na drewnianej ladzie stoją lniane woreczki, pełne pachnących przypraw, starodawna waga z metalowymi odważnikami, a za ladą - nieruchoma ekspedientka w stroju z epoki. Jest też warsztat snycerza - dłuta, strugi, gotowe już formy do wyciskania pierników. Stoją snopy pszenicy i słomiane ule.
- Mamy tu wszystko, co było związane z produkcją pierników - mówi dyrektor. Dodaje też, że wystawa jest nie tylko do oglądania.
- Przede wszystkim można ją wąchać, bo piernikowe przyprawy są niezwykle aromatyczne. Można zjeść piernika. I wreszcie wziąć udział w warsztatach i samemu upiec pierniki - zachęca Marek Stadnicki.
Można zobaczyć jak wyglądał piec do wypiekania pierników.
- To jest model, ale dokładnie odwzorowuje prawdziwe urządzenia, stosowane w manufakturach piernikowych - mówi dyrektor.
Wystawa powstała w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jej autorki, to Barbara Kukowicz-Wirowska i Maria Gessek. Kuratorem wystawy wałbrzyskiej jest Wiesława Kamińska. Do powstania ekspozycji przyczyniła się też Fabryka Cukiernicza "Kopernik" w Toruniu. W Wałbrzychu będzie można ją oglądać przez miesiąc.
szela - regionalnatv.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej