sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Grupa Twórcza „BIKAWOK” - jubileuszowy wernisaż
2010-04-21 11:19

10 letni dorobek Grupy Twórczej „BIKAWOK” będzie można zobaczyć w Galerii 48 Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu. Jubileuszowy wernisaż już 22 kwietnia o godz. 18.00.


Grupa Twórcza „BIKAWOK” powstała na przełomie 1999/2000 roku, jak prawie wszystko na świecie– w sposób dość nieoczekiwany, bo oczekiwane formy uczestnictwa w aktywnej kulturze dawały mało oczekiwaną satysfakcję. Impuls nadała Danuta Polakowska-Rawicka (malarka). Kierunki strategiczne wyznaczył rzeźbiarz Józef Mierzwa, a realizacją musiał się zająć Stanisław Białowąs, zaś opieką mentorską malarz i rzeźbiarz z Sokołowska Stanisław Olszamowski– jeden z nielicznych już dziś uczniów Xawerego Dunikowskiego.

10 lat to jakby niedużo, ale udało się dokonać kilku rzeczy, szczególnie w ruchu plenerowym (różnej rangi, od regionalnych wzwyż), m.in. „POLSKIE DA VOS I, II, III”, „WIOSNA”, „JESIEŃ”, „MAPSOK I, II” – w Sokołowsku, „FRIEDLANDIANUM” w Mieroszowie, „CATHARINA I, II, III” w Nowym Siodle, „WALDENBURGIENSIS I, II”, bazujący na bogactwie krajobrazowym ziemi wałbrzyskiej oraz „SPORTUS”, bez wątpienia niemający odpowiednika w Europie, bo obejmujący całokształt piękna, sportu. „Przy okazji” GT „BIKAWOK” zainicjowała utworzenie Galerii Słowa i obrazu im. o. Pio w Wałbrzychu – Nowe Miasto oraz najprawdopodobniej jedyny na świecie Galerii „REMIZA” w Sławie Śląskiej w jednostce pożarniczej przy zachowaniu pełnej sprawności bojowej. Konsekwencją istnienia GSiO im. o. Pio była też inicjatywa zorganizowania Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w Wałbrzychu – Nowe Miasto w kościele pw. MBNP, które to wraz ze wspomnianą Galerią tętnią swoim życiem. Ponadto wykonano i doprowadzono do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w domu K. Kieślowskiego w Sokołowsku oraz stałej ekspozycji rzeźby wielkowymiarowej w Parku Sokołowskim.

W organizowanych przez GT „BIKAWOK” plenerach oprócz osób posiadających wysokie kwalifikacje artystyczne bierze udział zawsze pewna liczba debiutantów, z których około 20 „bierzmowano” pędzlem na malarzy i jednego dłutem na rzeźbiarza, co wywołuje mobilizujące postawy twórcze. Prace malarskie GT „BIKAWOK” wystawiane już były w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej z Wałbrzychem. Nieocenione wprost są nawiązywane kontakty z innymi środowiskami twórczymi, co daje większe możliwości w podnoszeniu własnego poziomu warsztatowego.

Obecni członkowie GT „BIKAWOK” to osoby w dużym stopniu samodzielności twórczej i organizacyjnej z różnych miejscowości, to „portem macierzystym” jest jednak Wałbrzyski Ośrodek Kultury.



Autor: www.wok.walbrzych.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: