10 letni dorobek Grupy Twórczej „BIKAWOK” będzie można zobaczyć w Galerii 48 Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu. Jubileuszowy wernisaż już 22 kwietnia o godz. 18.00.
Grupa Twórcza „BIKAWOK” powstała na przełomie 1999/2000 roku, jak prawie wszystko na świecie– w sposób dość nieoczekiwany, bo oczekiwane formy uczestnictwa w aktywnej kulturze dawały mało oczekiwaną satysfakcję. Impuls nadała Danuta Polakowska-Rawicka (malarka). Kierunki strategiczne wyznaczył rzeźbiarz Józef Mierzwa, a realizacją musiał się zająć Stanisław Białowąs, zaś opieką mentorską malarz i rzeźbiarz z Sokołowska Stanisław Olszamowski– jeden z nielicznych już dziś uczniów Xawerego Dunikowskiego.
10 lat to jakby niedużo, ale udało się dokonać kilku rzeczy, szczególnie w ruchu plenerowym (różnej rangi, od regionalnych wzwyż), m.in. „POLSKIE DA VOS I, II, III”, „WIOSNA”, „JESIEŃ”, „MAPSOK I, II” – w Sokołowsku, „FRIEDLANDIANUM” w Mieroszowie, „CATHARINA I, II, III” w Nowym Siodle, „WALDENBURGIENSIS I, II”, bazujący na bogactwie krajobrazowym ziemi wałbrzyskiej oraz „SPORTUS”, bez wątpienia niemający odpowiednika w Europie, bo obejmujący całokształt piękna, sportu. „Przy okazji” GT „BIKAWOK” zainicjowała utworzenie Galerii Słowa i obrazu im. o. Pio w Wałbrzychu – Nowe Miasto oraz najprawdopodobniej jedyny na świecie Galerii „REMIZA” w Sławie Śląskiej w jednostce pożarniczej przy zachowaniu pełnej sprawności bojowej. Konsekwencją istnienia GSiO im. o. Pio była też inicjatywa zorganizowania Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w Wałbrzychu – Nowe Miasto w kościele pw. MBNP, które to wraz ze wspomnianą Galerią tętnią swoim życiem. Ponadto wykonano i doprowadzono do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w domu K. Kieślowskiego w Sokołowsku oraz stałej ekspozycji rzeźby wielkowymiarowej w Parku Sokołowskim.
W organizowanych przez GT „BIKAWOK” plenerach oprócz osób posiadających wysokie kwalifikacje artystyczne bierze udział zawsze pewna liczba debiutantów, z których około 20 „bierzmowano” pędzlem na malarzy i jednego dłutem na rzeźbiarza, co wywołuje mobilizujące postawy twórcze. Prace malarskie GT „BIKAWOK” wystawiane już były w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej z Wałbrzychem. Nieocenione wprost są nawiązywane kontakty z innymi środowiskami twórczymi, co daje większe możliwości w podnoszeniu własnego poziomu warsztatowego.
Obecni członkowie GT „BIKAWOK” to osoby w dużym stopniu samodzielności twórczej i organizacyjnej z różnych miejscowości, to „portem macierzystym” jest jednak Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej