,,Francja na talerzu" - film zrealizowany przez głuszyckich gimnazjalistów znalazł się w finałowej czwórce najlepszych filmów zgłoszonych w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".
Celem programu ,,Nowe Horyzonty...", działającego w Warszawie już ósmy, a na skalę ogólnopolską trzeci rok, jest umożliwienie uczniom spotkań z kinem, pogłębianie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijanie ich wrażliwość i przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
- Do projektu przystąpiliśmy dwa lata temu. Wówczas zorganizowałam grupę młodych fanów współczesnego kina i co miesiąc - w ramach realizacji projektu - wyjeżdżaliśmy do kina Apollo w Wałbrzychu, by uczestniczyć w seansach filmowych przeznaczonych dla gimnazjalistów - relacjonuje Magdalena Franków, koordynatorka projektu w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy.
- Do projektu przystąpiliśmy dwa lata temu. Wówczas zorganizowałam grupę młodych fanów współczesnego kina i co miesiąc - w ramach realizacji projektu - wyjeżdżaliśmy do kina Apollo w Wałbrzychu, by uczestniczyć w seansach filmowych przeznaczonych dla gimnazjalistów - relacjonuje Magdalena Franków, koordynatorka projektu w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy.
- Rok później sześciu uczniów, także w ramach programu, postanowiło stworzyć autorski film w oparciu o internetowy kurs kręcenia filmu - dodaje. Temat produkcji, zgodnie z założeniami konkursu, miało stanowić zagadnienie wielokulturowości. Młodzież dotarła do reemigrantki z Francji, babci jednej z uczennic. Historia życia starszej pani stała się główną tematyką filmu, a tradycje kulinarne kraju Marsylianki uzupełniały jego produkcję - stąd nieprzypadkowy tytuł ,,Francja na talerzu".
Uczniowie nad filmem pracowali blisko rok: stworzyli scenariusz filmowy, dokumentowali plan zdjęciowy, filmowali sceny, w których zadebiutowali również jako młodzi aktorzy.
W maju film został zmontowany, a w czerwcu przesłany do organizatora projektu.
- W konkursie brało udział13 ekip z całej Polski, głównie z dużych miast, dlatego byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy okazało się, że do finału zakwalifikowano 4 filmy, w tym nasz, z małej Głuszycy - relacjonuje Zuzanna Papieska, uczestniczka projektu i zapewnia, że w przyszłym roku szkolnym grupa ,,młodych fanów kina" przystąpi do kolejnej, tym razem już IV, edycji projektu.
źródło: gluszyca.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej