W zeszłym roku scenę opanowali tenorzy, w poprzednich królowała muzyka serenadowa, a teraz przyszła kolej na bardziej podkasaną muzę – mistrzowi towarzyszyć będzie współpracująca z nim niegdyś wokalistka, a prywatnie małżonka - Anna Jurksztowicz. Znana w latach 80-tych z licznych przebojów, takich jak Diamentowy kolczyk czy Dziękuję, nie tańczę. Młodsze pokolenie kojarzy ją bardziej jako wykonawczynię filmowych i serialowych piosenek, znanych z Kingsajza, W pustyni i w puszczy, Puchatkowego Nowego Roku, Prosiaczka i przyjaciół, Kubusia i Hefalumpów, Czułości i kłamstw (Wizja Jeden, Polsat), Matek, żon i kochanek (TVP), Na dobre i na złe (TVP), czy Rancza (TVP).
Urodzony w Wałbrzychu, jeden z najsłynniejszych polskich muzyków - Krzesimir Dębski jest kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, skrzypkiem jazzowym, solistą i dyrygentem. Jako lider jazzowej grupy String Connection koncertował w całej niemal Europie, w USA i Kanadzie, pracował z muzykami światowej sławy. Pod koniec lat 80-tych poświęcił się karierze kompozytora, pisząc muzykę m. in. dla Krzysztofa Antkowiaka, Edyty Górniak, Kayah, Beaty Kozidrak, Stanisława Sojki i Mieczysława Szcześniaka, blisko współpracując z autorem tekstów Jackiem Cyganem. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi orkiestrami i wieloma zagranicznymi. Poza tym komponuje opery, oratoria, utwory religijne – zaś do najbardziej znanych filmów z jego muzyką – a jest ich około pięćdziesiąt - należą W pustyni i w puszczy, Ogniem i mieczem czy Ranczo Wilkowyje. W kilku filmach pokazał się w rolach drugoplanowych, jako muzyk lub dyrygent.
W maju tego roku otrzymał order Ecce Homo przyznawany za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Krzesimir Dębski niedawno rozpoczął pracę nad komponowaniem muzyki do filmu Bitwa warszawska 1920. Premiera przewidziana jest na wrzesień przyszłego roku - Mistrz znany jest z tego, że potrafi napisać muzyką do filmu, zanim zostanie zaakceptowana ostateczna wersja scenariusza… (http://plock.gazeta.pl). Sam przyznaje, że najważniejsza dla niego jest muzyka poważna, choć siłą rzeczy szerokiej publiczności ta właśnie część jego dorobku jest najmniej znana. A przecież nie jest obcy młodemu pokoleniu i raperom zdarza się nawiązywać do jego utworów - „pożyczać“ tematy muzyczne - nie zawsze całkiem legalnie.
Rodzice Krzesimira ocaleli z masakry dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich i z rodzinnego Kisielina przyjechali po wojnie w okolice Wałbrzycha. Pielęgnowali tu rodzinną tradycję wspólnego muzykowania i … - nadawania dzieciom czysto słowiańskich imion. W sprawie zgody o nadania imienia „Krzesimir” – nie będącego w oficjanym rejestrze polskich imion - trzeba było pisać do prezesa rady ministrów – pozytywną decyzję podjął sam Józef Cyrankiewicz.
Anna Jurksztowicz debiutowała jako wokalistka szczecińskiej grupy Music Market, grającej muzykę gospel i spiritual, później skoncetrowała się na jazzie i szerzej pojętej muzyce rozrywkowej. Współpracowała z zapomnianą już nieco grupą Bolter (Daj mi tę noc), tworzyła programu rozrywkowe dla dzieci. Dziś jest wydawcą i producentem muzycznym.
Oboje często jeżdżą razem w trasy koncertowe i odwiedzili już wszystkie filharmonie w Polsce. Letnią Serenadę na Wałbrzyskim Rynku zainaugurują młodzi laureaci IV Sudeckiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który odbył się w czerwcu w Filkarmonii Sudeckiej. Ich występ będzie miał miejsce na Wałbrzyskim Rynku o godz. 12.00 (wstęp wolny), a koncert Anny Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Dariusza Mikulskiego o godz. 18.00. Bilety na wieczorny koncert dostępne są w kasie Filharmonii (Wałbrzych, ul. Słowackiego 4) lub pod numerem tel.: 74 / 842 28 93
źródło: um.walbrzych.pl
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej