sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Krzesimir Dębski wystąpi na wałbrzyskim rynku
2010-08-20 10:03

W zeszłym roku scenę opanowali tenorzy, w poprzednich królowała muzyka serenadowa, a teraz przyszła kolej na bardziej podkasaną muzę – mistrzowi towarzyszyć będzie współpracująca z nim niegdyś wokalistka, a prywatnie małżonka - Anna Jurksztowicz. Znana w latach 80-tych z licznych przebojów, takich jak Diamentowy kolczyk czy Dziękuję, nie tańczę. Młodsze pokolenie kojarzy ją bardziej jako wykonawczynię filmowych i serialowych piosenek, znanych z Kingsajza, W pustyni i w puszczy, Puchatkowego Nowego Roku, Prosiaczka i przyjaciół, Kubusia i Hefalumpów, Czułości i kłamstw (Wizja Jeden, Polsat), Matek, żon i kochanek (TVP), Na dobre i na złe (TVP), czy Rancza (TVP).


Urodzony w Wałbrzychu, jeden z najsłynniejszych polskich muzyków - Krzesimir Dębski jest kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, skrzypkiem jazzowym, solistą i dyrygentem. Jako lider jazzowej grupy String Connection koncertował w całej niemal Europie, w USA i Kanadzie, pracował z muzykami światowej sławy. Pod koniec lat 80-tych poświęcił się karierze kompozytora, pisząc muzykę m. in. dla Krzysztofa Antkowiaka, Edyty Górniak, Kayah, Beaty Kozidrak, Stanisława Sojki i Mieczysława Szcześniaka, blisko współpracując z autorem tekstów Jackiem Cyganem. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi orkiestrami i wieloma zagranicznymi. Poza tym komponuje opery, oratoria, utwory religijne – zaś do najbardziej znanych filmów z jego muzyką – a jest ich około pięćdziesiąt - należą W pustyni i w puszczy, Ogniem i mieczem czy Ranczo Wilkowyje. W kilku filmach pokazał się w rolach drugoplanowych, jako muzyk lub dyrygent.

W maju tego roku otrzymał order Ecce Homo przyznawany za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Krzesimir Dębski niedawno rozpoczął pracę nad komponowaniem muzyki do filmu Bitwa warszawska 1920. Premiera przewidziana jest na wrzesień przyszłego roku - Mistrz znany jest z tego, że potrafi napisać muzyką do filmu, zanim zostanie zaakceptowana ostateczna wersja scenariusza… (http://plock.gazeta.pl). Sam przyznaje, że najważniejsza dla niego jest muzyka poważna, choć siłą rzeczy szerokiej publiczności ta właśnie część jego dorobku jest najmniej znana. A przecież nie jest obcy młodemu pokoleniu i raperom zdarza się nawiązywać do jego utworów - „pożyczać“ tematy muzyczne - nie zawsze całkiem legalnie.

Rodzice Krzesimira ocaleli z masakry dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich i z rodzinnego Kisielina przyjechali po wojnie w okolice Wałbrzycha. Pielęgnowali tu rodzinną tradycję wspólnego muzykowania i … - nadawania dzieciom czysto słowiańskich imion. W sprawie zgody o nadania imienia „Krzesimir” – nie będącego w oficjanym rejestrze polskich imion - trzeba było pisać do prezesa rady ministrów – pozytywną decyzję podjął sam Józef Cyrankiewicz.

Anna Jurksztowicz debiutowała jako wokalistka szczecińskiej grupy Music Market, grającej muzykę gospel i spiritual, później skoncetrowała się na jazzie i szerzej pojętej muzyce rozrywkowej. Współpracowała z zapomnianą już nieco grupą Bolter (Daj mi tę noc), tworzyła programu rozrywkowe dla dzieci. Dziś jest wydawcą i producentem muzycznym.

Oboje często jeżdżą razem w trasy koncertowe i odwiedzili już wszystkie filharmonie w Polsce. Letnią Serenadę na Wałbrzyskim Rynku zainaugurują młodzi laureaci IV Sudeckiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który odbył się w czerwcu w Filkarmonii Sudeckiej. Ich występ będzie miał miejsce na Wałbrzyskim Rynku o godz. 12.00 (wstęp wolny), a koncert Anny Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Dariusza Mikulskiego o godz. 18.00. Bilety na wieczorny koncert dostępne są w kasie Filharmonii (Wałbrzych, ul. Słowackiego 4) lub pod numerem tel.: 74 / 842 28 93

 

źródło: um.walbrzych.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: