Zapraszamy do atrium PiM BP "Biblioteka pod Atlantami" na wystawę prac pacjentów oddziału dziennego i stacjonarnego psychiatrycznego Wałbrzyskiego Specjalistycznego Szpitala im. dra. A. Sokołowskiego. Prace plastyczne i rękodzielnicze powstały w przeciągu 1,5 roku istnienia szpitala w ramach arteterapii - zajęć terapeutycznych.
Okazją do prezentacji prac jest Światowy Dzień Walki z Depresją, który obchodziny 23 lutego. Obecnie na świecie cierpi na tę chorobę 120 milionów ludzi, w naszym kraju ok.10 procent Polaków.
Oddział dzienny i stacjonarny psychiatryczny powstał przy Wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalu im dra A. Sokołowskiego. Swoją działalność rozpoczęły w 2009 roku. Oddział Dzienny daje możliwość korzystania z terapii i rehabilitacji psychiatrycznej pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają hospitalizacji całodobowej. Zajęcia w oddziale trwają od godziny 8 do 14, po czym pacjenci wracają do swojego środowiska, domu, rodziny. Oddział Stacjonarny natomiast świadczy usługi w zakresie kompleksowej diagnostyki i terapii zaburzeń oraz chorób psychicznych. jest przeznaczony dla 70 pacjentów, którzy mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną.
W czasie, który pacjenci spędzają w oddziale dziennym psychiatrycznym oferujemy im:
* psychoterapię indywidualną i grupową,
* porady lekarza psychiatry,
* terapię zajęciową,
* zebrania społeczności terapeutycznej,
* gimnastykę,
* zajęcia kulinarne,
* wycieczki terenowe.
Zadaniem oddziału jest osiągnięcie poprawy funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia na każdym etapie choroby poprzez diagnozowanie, leczenie i rehabilitację. Oddział w ramach swej działalności prowadzi również edukację i promocję zdrowia psychicznego.
Oddział Dzienny i Stacjonarny Psychiatryczny oferuje różne formy terapii zajęciowej takie jak:
* arteterapia - zajęcia plastyczne, rękodzieło itp.,
* ludoterapia - gry towarzyskie,
* biblioterapia - zajęcia grupowe z książką,
* relaksacja połączona z muzykoterapią,
* trening poznawczy - ćwiczenia pamięciowe i na spostrzegawczość, usprawniające percepcję,
* zajęcia kulinarne,
* terapia relaksacyjna - spacery i wycieczki, zajęcia w terenie,
* zajęcia gimnastyczne - zajęcia te są dostosowane do wieku i sprawności ruchowej pacjenta.
Zajęcia te mają na celu wspomaganie i uzupełnianie pracy psychologów.
Wystawa w atrium, na parterze budynku głównego bibliteki potrwa do 12 marca.
źródło: um.walbrzych.pl
Już 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcejGmina Głuszyca realizuje projekt pn. „Odnowa terenów publicznych na terenie trzech gmin Jedliny-Zdroju, Głuszycy i Walimia” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w partnerstwie. Liderem jest Gmina Jedlina-Zdrój. Partnerzy: Gmina Głuszyca i Gmina Walim. Przedmiotem projektu jest odnowa terenów publicznych na rzecz mieszkańców i turystów gmin partnerskich.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcej