Przygotowaliśmy wystawę dokumentującą twórczość i pracę tej szczególnej postaci w historii powojennego Wałbrzycha. Urodzony 18 października 1936 roku w Garwolinie, od 1946 roku zamieszkał w Wałbrzychu. Po studiach w Toruniu włączył się w działalność odmłodzonego grona artystów wałbrzyskich, którzy po okresie pionierskim oraz późniejszym, grupy „Wałbrzych” próbowali tchnąć nowe życie w niewielkie jeszcze tradycje plastyczne. Podjął pracę nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu, następnie także w II LO. Z tych czasów pamiętany jest jak, przy tablicy, zajmująco, świetną polszczyzną opowiada i jednocześnie rysuje lewą ręką, z humorem komentując swoje prace. Następnie kierował wałbrzyskim Biurem Wystaw Artystycznych, a od 1972 roku pełnił funkcję plastyka miejskiego. W pamięci wałbrzyszan zapisał się pewnie najmocniej jako rysownik, który cotygodniowym komentarzem satyrycznym towarzyszył czytelnikom Trybuny Wałbrzyskiej. Lata transformacji ustrojowej wypełnił pracą w tzw. sektorze prywatnym, realizując projekty grafiki użytkowej, a także w prywatnej działalności gospodarczej już poza twórczością artystyczną. Zaskoczeniem była jego nagła śmierć 22 listopada 2010 roku.
Na wystawie pokazujemy przede wszystkim grafikę, także exlibrisy, z których słynął i które upodobał Andrzej Szeles, rysunek satyryczny, projekty użytkowe, medale, plakaty, patery ceramiczne, twórczość malarską, osobiste pamiątki. Wystawa jest niewątpliwie cofnięciem się w czasie do tłustych lat plastyki wałbrzyskiej, kiedy można było mówić o bogatym i różnorodnym dorobku twórców. Dzisiejsza perspektywa gospodarki rynkowej i nowych warunków ustrojowych nakazuje nam weryfikować minione osiągnięcia, dyskutować o realiach historycznych, włączać lub wyłączać ze zbiorowej świadomości rolę twórców dla kształtowania poziomu kulturalnego społeczeństwa. Nasza wystawa jest głosem, w tej trwającej na marginesie życia politycznego dyskusji o teraźniejszości i przyszłości życia kulturalnego w Wałbrzychu.
Uroczystego otwarcia dokonamy, w obecności przyjaciół i współpracowników Andrzeja Szelesa 2 marca o godzinie 17-tej. Spróbujemy wspomnieć twórcę, przyjaciela, kolegę.
źródło: atlanty.walbrzych.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej