Zapraszamy na wystawę poświęconą poecie z okazji Roku Czesława Miłosza do Galerii Książki (centrala), na której zostaną pokazane m.in. utwory wydane na emigracji przez Instytut Literacki w Paryżu i paryską „Kulturę”, polsko- i angielskojęzyczne książki opublikowane po uhonorowaniu Miłosza Nagrodą Nobla w 1980 r. oraz reakcje ówczesnej prasy polskiej na to wydarzenie.
Galeria Książki Biblioteki pod Atlantami zachęca do odwiedzenia wystawy pt.
„O Miłoszu…” urządzonej z okazji Roku Czesława Miłosza. Ekspozycja pokazuje przede wszystkim pierwsze wydania najważniejszych, opublikowanych od początku lat 50. do końca 70. ubiegłego stulecia, dzieł Pisarza, których ranga literacka zadecydowała o przyznaniu mu Nagrody Nobla w 1980. Większość z nich ukazała się nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu, z którym Miłosz związał się po wyemigrowaniu z Polski. Przedstawiamy nie tylko dorobek poetycki Noblisty, ale również dwie napisane przezeń powieści, liczne szkice literackie i eseje. Nie zabrakło również tłumaczeń – zarówno tych autorstwa Miłosza, jak i przekładów jego polskich tekstów na język angielski. Całość uatrakcyjniają fotografie, z których większość pochodzi z pamiętnej wizyty, którą Miłosz złożył w kraju w 1981.
Eksponatów użyczyli: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz – ze swojej prywatnej kolekcji – Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
Wystawa trwa do 27 maja; można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz.
10.00 – 16.00.
źródło: atlanty.walbrzych.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej