W dniach od 2 czerwca do 1 lipca, w Galerii Ksiązki Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu, można podziwiać ilustracje Zdzisława Witwickiego do książek dla dzieci.
Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do najmłodszych czytelników. Dla rodziców może to być podróż w czasy dzieciństwa.
Kilka informacji o Zdzisławie Witwickim:
Zdzisław Witwicki – ur. w 1921 malarz i grafik, absolwent warszawskiej ASP, wieloletni redaktor graficzny wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, artysta książki znany przede wszystkim jako ilustrator publikacji dla dzieci – twórca wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt druków; obok książek dla najmłodszych – autorstwa m.in. Adama Bahdaja, Guglielma Zucconiego, Hanny Łochockiej, Joanny Papuzińskiej, Heleny Bechlerowej – ozdabiał dzieła klasyków literatury polskiej: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Tworzył ilustracje do czasopism dziecięcych i młodzieżowych, projektował obwoluty płyt, kalendarze, pocztówki oraz plansze ekspozycyjne. Jego prace pokazywano na ponad dwustu pięćdziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie. Laureat licznych nagród i wyróżnień za grafikę
książkową: PTWK (1961, 1966), złoty medal w San Paulo (1965), wyróżnienie we frankfurckim konkursie „Najpiękniejsze Książki Świata” (1965), medal Polskiej Sekcji IBBY (2001), medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
źródło: atlanty.walbrzych.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej