Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych" otrzymał zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Warsztatach Folklorystycznych i Festiwalu Folklorystycznym w Saint Pierre des Corps we Francji.
Zespół jako jedyny będzie reprezentował nasz kraj. Jest to bardzo duże wyróznienie.
Wyjazd odbędzie się 8 czerwca, natomiast powrót 14 czerwca.
Na trasie zaplanowano zwiedzanie Paryża (9 czerwca)
W wyjeździe będą uczestniczyli zakwalifikowani członkowie grupy reprezentacyjnej Zespołu oraz dziewięciu tancerzy rekrutujących się z grup młodszych - młodzieżowych (szkoła podstawowa i gimnazjum). Łącznie będzie to 35 osób, w tym opiekunowie artystyczni i kadra instruktorska.
Cel projektu to przybliżenie wychowankom Zespołu wiedzy na temat dziedzictwa narodowego Polski i krajów, które wezmą udział w zaplanowanych warsztatach.
Międzynarodowa współpraca to ważny element w promocji kultury Wałbrzycha i Dolnego Śląska.
Bezpośrednio po powrocie z Francji grupy reprezentacyjne Zespołu zaprezentują się w trakcie:
źródło: um.walbrzych.pl
W ramach projektu "Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej" w Pałacu Jedlinka odbędzie się kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
czytaj więcejXVII Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych, organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach, zgromadził uczestników z kilkunastu szkół specjalnych m. in. z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Nowej Rudy, Świdnicy i oczywiście Świebodzic.
Hasłem przewodnim tej edycji konkursu był cytat: "Górnik świdrem węgiel kopie…". I do tego tematu dobrze przygotowali się uczestnicy, wybierając wiersze o tematyce związanej z górnictwem.
Konkurs odbył się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach i był objęty Honorowym Patronatem Małżonki Burmistrza Świebodzic - Teresy Kożuchowicz.
Pierwszy dzień Festiwalu Gitarowego otworzył występ Marka Andrzejewskiego - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Tego dnia wystąpił również Jakub Niedoborek, który należy do czołówki polskiej gitarystyki. Wychowanek Katowickiej Akademii Muzycznej. Te muzyczne spotkanie odbyło się w Browarze Jedlinka.
Drugiego dnia Festiwalu w kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju odbył się koncert "AMOR CON CHORDES" to poznański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę dawną. Grupę charakteryzuje bardzo ciekawe instrumentarium - oprócz instrumentów popularnych takich jak gitara, kontrabas czy skrzypce muzycy wykorzystują również lutnię, fidel, theorbę, cajon i wiele innych. Repertuar klasyczny tego zespołu wzbogacony jest o muzykę ludową celtycką i katalońską. Zespół tworzy również autorskie kompozycje stylizowane na twórczości epoki renesansu. W składzie zespołu występują: Joanna Kreft, Bartłomiej Marusik, Henryk Kasperczak oraz Marcin Chenczke.
Jedną z najcenniejszych, a zarazem najstarszą pamiątkę związaną z obecnością księżnej Daisy w Książu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To kolejny etap zainicjowanej dwa lata temu współpracy obu instytucji.
Dwa lata temu w Zamku Książ otwarta została wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wystawiono 2 rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów Muzeum, wśród nich 10 płócien z dawnej kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Od momentu otwarcia do dziś ekspozycję obejrzało ponad pół miliona osób. To bezprecedensowe wydarzenie muzealne w skali kraju możliwe było dzięki współpracy, jaką nawiązali Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu w latach 2011-2016 r., i dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Dzień 7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju był "dniem otwartych drzwi".
czytaj więcej