Imponująco wyglądały wieńce dożynkowe, przygotowane przez gospodarzy z gminy Czarny Bór. Ale i zabawa, zorganizowana z tej okazji dla mieszkańców, mogła zadowolić najbardziej wymagających. Nic dziwnego, że na dożynkach w Czarnym Borze, pojawiły się tłumy.
Nikt się nie nudził, emocji było co niemiara, a także okazji do rywalizacji. Już po demonstracji wieńców, okazało się, że najpiękniejsze zwieńczenie plonów przygotowali mieszkańcy Grzęd. Inne miejscowości święciły za to triumfy podczas turnieju wsi. Uczestnicy strzelali do bramki, biegali w workach, rzucali oponą i biegli na czas ze szklanicą pełną piwa. Po rozegraniu wszystkich konkurencji było wiadomo, że najsprawniejszych zawodników przygotował do zawodów Jaczków. Na drugim miejscu uplasowali się gospodarze, trzecie przypadło drużynie z Witkowa. I to jeszcze nie był koniec wyścigów, bo w czasie, gdy trwał turniej wsi, komisja obradowała nad kolejnością miejsc, jakie zajęli uczestnicy Małego Festiwalu Śpiewki Góralskiej. W Czarnym Borze tradycje ludowego śpiewania są mocno zakorzenione, a to za sprawą zespołu góralskiego „Janicki”, prowadzonego przez Jarosława Janika. To on zorganizował festiwal góralskich przyśpiewek, a na scenie pojawili się najmłodsi mieszkańcy gminy. Jury uznało, że najlepiej w nim wypadli Vivianne Kosek oraz Kamil Król. Przyznano też cztery drugie i cztery trzecie nagrody. Mali śpiewacy mogli się czuć usatysfakcjonowani, bo wszyscy dostali nagrody. Kiedy na estradę wyszły „Grzędowianki”, wiele par ruszyło w tany – trudno było usiedzieć przy żwawych piosenkach w wykonaniu zespołu. Dożynki były drugą odsłoną Dni Ziemi Czarnoborskiej. Dzień wcześniej świętowano Festiwal Pieroga, gdzie również rozdano nagrody i medale. Potrawy oceniano w trzech kategoriach: restauracje, instytucje i osoby prywatne. Po degustacji komisja uznała za najsmaczniejsze pierogi z kapustą i grzybami z restauracji „Maria” z Wałbrzycha, pierogi cysterskie Stowarzyszenia Optymistów Krzeszowskich z Krzeszowa oraz pierogi wykonane przez Malwinę Pogwizd.
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej