Odremontowana fasada budynku, całkowity remont wnętrza, nowe fotele dla widzów, wymieniona instalacja grzewcza i elektryczna, odrestaurowana duża scena oraz zaplecze dla aktorów i administracji – oto efekty rewolucji jaka zaszła w wałbrzyskim
Teatrze Dramatycznym. Na remont placówki, która jest jedną z wizytówek miasta, wydano około 9 milionów złotych.
Efekty renowacji odczują zarówno pracownicy teatru, jak i jego miłośnicy. Na odwiedzających placówkę czeka odrestaurowany hol, szatnia oraz przede wszystkim sala główna. Widzowie zasiądą zatem w nowych fotelach, w ciepłej i dostosowanej akustycznie przestrzeniteatralnej. - Jeszcze do niedawna goście prosili nas, abyśmy wyłączyli klimatyzację, gdyż im zimno w stopy. Nie posiadaliśmy jej w ogóle, a chłód odczuwany był w związkuz wiatrem hulającym między fotelami. Dzisiaj to my decydujemy, kiedy mamy włączyć klimatyzację dla komfortu widzów i naszych aktorów – tłumaczy Danuta Marosz, dyrektorka Teatru Dramatycznego.mZimą w obiekcie ciężko było utrzymać temperaturę wyższa niż 15 stopni Celsjusza. Placówka zużywała około jednej tony węgla dziennie, a w całym sezonie musiała zamówić ponad 200 000 kilogramów. Dzięki nowej instalacji grzewczej znacznie spadną koszty eksploatacyjne. Również aktorzy odczują zupełnie inny komfort pracy. Wyremontowanomgarderoby oraz zaplecze sanitarne. Zakupiono nowe maszyny do szycia, prasowania i prania. 1,5 miliona złotych pochłonęło również dostosowanie technologiczne sprzętu namdużej scenie. - Na niektóre wymagania realizatorów musieliśmy odpowiadać odmownie – mówi Danuta Marosz -Wcześniej nie można była zagrać na przykład ciszy, gdyż skrzypiały deski,
a sprzęt brzęczał. Nie dało się również uzyskać absolutnej ciemności, co teraz jest możliwe. Remont dał nam zupełnie nowe i atrakcyjniejsze możliwości do wykorzystania – dodaje dyrektor. Dzięki projektowi rewitalizacji centrum miasta udało się zagospodarować także przestrzeń przed budynkiem placówki. Kończą się właśnie prace w amfiteatrze, które będzie szczególnie wykorzystywany w okresie wiosenno – letnim. Scena na otwartym powietrzu może pomieścić 400 widzów i daje nowe możliwości wałbrzyskim artystom.
źródło: 30minut
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej