Joanna Klimczak z Lublina (w kategorii „dzieci i młodzież do 15 roku życia”), Dominik P. Żyburtowicz z Drawska Pomorskiego (w kategorii „przed debiutem”) oraz Ela Galoch z Turka (w kategorii „po debiucie”) - oto laureaci tegorocznego konkursu o„Srebrny Liść Chmielu. W bibliotece w Gorcach odbyła się uroczysta Gala Finałowa wieńcząca XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki o „Srebrny Liść Chmielu” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Tegoroczna edycja konkursu miała wyjątkowy charakter ze względu na rekordową ilość zgłoszonych do konkursu utworów poetyckich.
W szranki stanęło blisko 200 artystów z całej Polski oraz zagranicy. Jurorzy: Karol Maliszewski, Antoni Matuszkiewicz oraz Henryk Król aby wyłonić 13 laureatów w trzech kategoriach konkursowych przeczytali i ocenili blisko 800 wierszy. Oficjalnej inauguracji imprezy dokonała Małgorzata Sycz za-ca Dyrektora MBP-CK, która
powitała gości oraz przybliżyła wszystkim idee konkursu. Następnie odczytana została laudacja przewodniczącego jury dr Karola Maliszewskiego oraz werdykt jury. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc. Wzorem lat ubiegłych laureaci obok nagród pieniężnych otrzymali – srebrne liście chmielu – symbol boguszowskiego konkursu. W uroczystym podsumowaniu konkursu udział wzięli niemal wszyscy laureaci, zaproszeni goście oraz miłośnicy poezji i dobrej muzyki, dla których przygotowano prawdziwe artystyczne święto. Organizatorzy zadbali zarówno o klimat imprezy, sugestywną scenografię jak i oprawę muzyczną w wykonaniu zespołu Erato z Bielawy, a wręczanie nagród przeplatane było odczytywaniem poezji laureatów. Nagrodzone wiersze zinterpretowali Katarzyna Bernaś oraz Janusz Kita. W ramach imprezy odbyło się również spotkanie z wałbrzyskim poetą Romanem Giletą połączone
z promocja jego najnowszej książki pt. „Niedokończony obraz”. W trzech kategoriach konkursowych nagrody zdobyli:
I nagroda - Joanna Klimczak z Lublina
II nagroda - Anna Mazurek z Dulowej
wyróżnienie - Magdalena Kaczor ze Starachowic
w kategorii „przed debiutem”:
I nagroda - Dominik P. Żyburtowicz z Drawska
Pomorskiego
II nagroda - Tomasz S. Mielcarek ze Szczecinka
III nagroda - Urszula Kopeć - Zaborniak z Cieszanowa
wyróżnienie - Gabriela Staszczyk z Lusni
wyróżnienie - Piotr Fałczyński z Ołoboka
w kategorii „po debiucie”:
I nagroda - Ela Galoch z Turka
II nagroda - Katarzyna Zychla z Żar
III nagroda - Małgorzata Stachowiak - Schreyner z
Sulechowa
III nagroda - Kamila Pawluś z Warszawy
wyróżnienie - Karolina Górniak z Daleszyc
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej