Kuchnia, taniec, sztuka, filozofia, historia i wiele innych aspektów związanych z kulturą Indii, mogli zobaczyć wałbrzyszanie podczas tygodnia związanego z tym odległym subkontynentem. Odmienna mentalność, sposób ubioru, oraz religia dla wielu wydają się dziwne i niezrozumiałe. Ideą „Dni Indyjskich” było właśnie otworzenie „bramy” ukazującej inny sposób pojmowanie rzeczywistości oraz różnic pomiędzy kulturami wschodu i zachodu.
- Według historyków tradycja hinduska jest najstarszą na świecie. Mnie zafascynowała już ponad 20 lat temu i zaintrygowała w niezwykle głębokim podejściu do wielu aspektów życia.
Kiedy się pojedzie do Indii, to rzuca się w oczy niezwykła różnorodności i wielopłaszczyznowości tego społeczeństwa – mówi Ewa Kmiecik Rati Manjari Dasi, autorka wegetariańskich książek kulinarnych i wyznawczyni Kryszny. Niewiele osób wie, że od ponad
20 lat w Wałbrzychu funkcjonuje wspólnota realizująca hinduistyczną tradycję religijną - „Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny”. W mieście działa również bar
wegetariański i miejsce spotkań pod nazwą „Govinda”. Wielokulturowy Wałbrzych jest również miejscem zamieszkania dla osób pochodzących z Indii. Obchody zbiegły się z datą
urodzin przywódcy duchowego tego orientalnego kraju Mahandasa Gandhiego. Z tej okazji odbył się wykład Alberta Rubachy „Ty jesteś rewolucją”. Uświetniono również pamięć pierwszego hinduskiego zdobywcy nagrody nobla w dziedzinie literatury. -To 150 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Rabindranatha Tagore, który był poetą, malarzem muzykiem i osobą bardzo znaczącąnie tylko dla Indii, ale dla całej kultury XX wieku. – tłumaczy Piotr Jonek, organizator „Dni Kultury Indii”. Podczas tygodnia kultury indyjskiej ukazywana była bogata historia i mitologia tego kraju. Odbywały się pokazy specyficznego kina Bollywoodskiego. Przedstawiono zupełnie odmienne podejście do hinduskiej muzyki, które opisywał Jacek Tabisz.
Odbyły się również warsztaty kuchni wegetariańskiej prezentowane
przez Ewę Kmiecik oraz pokazy indyjskiej sztuki walki prowadzone przez Studio Kalari. Z kolei o różnicach pomiędzy kulturą wschodu i zachodu mówiła Lucyna Pruska, która przeprowadziła również warsztaty Jogi. Równolegle, przez cały tydzień goście Biblioteki Pod Atlantami mogli zwiedzać wystawę prezentującą przedmioty związane z życiem codziennym, kulturą i religią hindusów.
źródło: 30minut
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej