W najbliższą niedzielę o godz. 17. w Filharmonii Sudeckiej odbędzie się niecodzienny koncert młodego poznańskiego pianisty, Przemysława Witka. Pochodzący z Wałbrzycha laureat I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” promować będzie swoją debiutancką płytę „Décadence”.„Décadence”, to fonograficzny debiut Przemysława Witka. Płyta, na której znalazły się utwory Rachmaninowa i Szymanowskiego, została wydana przez Program II Polskiego Radia oraz firmę Ponte Art Production i ukazała się na polskim rynku w marcu 2011 roku. Została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i otrzymała pozytywne recenzje. Pierwsza część koncertu została poświęcona Franciszkowi Lisztowi, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku oraz Ludwigowi van Beethovenowi - kompozytorowi, który był niedoścignionym mistrzem węgierskiego wirtuoza. Publiczność usłyszy słynną Sonatę „Księżycową” Beethovena oraz Fantazję quasi sonatę „Po lekturze Dantego” Liszta. Program drugiej części nawiązuje do repertuaru zamieszczonego na płycie. Artysta zaprezentuje wybrane Etiudy-Obrazy z op. 39 Sergiusza Rachmaninowa, a także trzy Preludia z op. 1 Karola Szymanowskiego. Ciekawym zakończeniem recitalu są trzy Tańce argentyńskie op. 2 Alberto Ginastery.
Kołyszący rytm Danza de la moza donosa czy witalny Danza del gaucho matrero pozwolą słuchaczom wydobyć się z dekadenckiej atmosfery przełomu wieków i nastroją pozytywną energią witalizmu. Przemysław Witek jest młodym, koncertującym pianistą pochodzącym z Wałbrzycha, obecnie asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Studiował w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Od roku 2009 kariera pianisty rozwija się dynamicznie. W tym czasie wystąpił on m. in. podczas festiwalu „Krakowska Wiosna Muzyki” z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, w koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Universität der Künste w Berlinie. Debiutował w Warszawie, Brukseli i Rzymie. Razem ze skrzypkiem, Bartoszem Worochem występuje regularnie w Polsce i Szwajcarii. Przemysław Witek jest laureatem wielu konkursów, zdobył m. in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Poznaniu, Gaillard, Val Tidone i w Rzymie. Jest laureatem Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Utworu Karola Szymanowskiego na Konkursie im. Rubinsteina w Bydgoszczy oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Moskwie. W roku 2007 był półfinalistą Konkursu MariiCanals w Barcelonie.
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej