Parędziesiąt kukiełek wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce zjechało do Wałbrzycha. W muzeum prezentowana jest wystawa lalek „Za kulisami”, na której można podziwiać ręcznie wykonane postaci z bajek, książek, filmów i przedstawień.
Wśród teatralnych kukiełek znalazły się takie sławy jak Janosik, Pan Twardowski, Muminki, a nawet Adam i Ewa. Lalki wykonane są ręcznie z drewna i posiadają specjalne szyte na miarę stroje. Eksponaty pochodzą z teatrów z całej Polski. - Mamy tutaj lalki z Warszawy, Katowic, Bytomia, a nawet Łomży. – wylicza Barbara Malinowska z wałbrzyskiego muzeum – Kukiełki pochodzą nie tylko z bajek dla dzieci. Są tutaj na przykład postaci z „Alchemika” Paula Coelho. Wystawiony jest również Kopciuszek w paru wersjach, gdyż eksponaty pochodzą z różnych teatrów. Mamy tutaj naprawdę ciekawy zbiór – opowiada Barbara Malinowska. W ramach wystawy wałbrzyskie muzeum organizuje również dodatkowe warsztaty dla szkół. Dzieci mają okazję zaznajomić się z kulisami pracy aktorów teatralnych, oraz trudnym fachem animowania kukiełek. - Nawiązaliśmy współpracę z wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora, po wcześniejszym umówieniu się z nami, grupy zorganizowane biorą udział w naprawdę ciekawych wykładach i pokazach. – dodaje Barbara Malinowska. Aktorzy podczas godzinnych warsztatów starają się wyjaśnić jakie cechy powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód. Uczą również poprawnej dykcji, oraz tłumaczą w jaki sposób zapamiętać scenariusz spektaklu.
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej