W sumie aż 6 tysięcy kolędników przez 15 lat zaprezentowało swoje umiejętności w Gminnych Przeglądach Zespołów Kolędniczych, które co roku odbywają się w Bystrzycy Górnej. W tegorocznej edycji wystartowało 12 zespołów. Pierwszy konkurs odbył się w 1997 roku w świetlicy w Bystrzycy Górnej z inicjatywy Teresy Kmery przy współpracy z Urzędem Gminy Świdnica. Na ten czas świetlica zmienia się w teatr, a każda prezentacja zespołu kolędniczego to przepiękny jedyny w swoim rodzaju spektakl, w którym biorą udział wszystkie pokolenia uzupełniając się wzajemnie i dzieląc się między sobą i widzem naszą bogatą tradycją. Organizacja Przeglądu Zespołów Kolędniczych ma na celu pielęgnację tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz ochronę przed zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentację twórczości kolędniczej, promocję twórców i wykonawców, pobudzenie twórczych zainteresowań kolędowaniemmłodego pokolenia. Po obejrzeniu 12 zespołów kolędniczych podczas XV Przeglądu Zespołów Kolędniczych, Jury przyznało nagrody następującym zespołom: Teatrzykowi Obrzędowemu „Tradycja” działającym przy świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej, Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie, Przedszkolu w Witoszowie Dolnym, Świetlicy Środowiskowej w Bystrzycy Górnej, Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym, Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Dodatkowo przyznano nagrody indywidualne za grę aktorską: Oliwii Szyszce ze świetlicy środowiskowej w Bystrzycy Górnej, Izabeli Piecyk z Gimnazjum w Lutomi Dolnej, Dominikowi Mucha z Gimnazjum w Lutomi Dolnej i Patrykowi Łuszczynie z Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Red
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej