17 dzieł miejscowych artystów, wykonanych na specjalnych, ceramicznych jajkach, wystawianych jest w wałbrzyskim muzeum. Tuż przed Wielkanocą, można oglądać ten świąteczny akcent, który doskonale charakteryzuje styl każdego z twórców. Choć dzieła wykonane są na specjalnie przygotowanych jajach, ciężko je nazwać pisankami.
Pieczołowicie wykonane malowidła, surrealistyczne obrazy, a także jedna wyróżniająca się z tłumu bryła przestrzenna – to efekty pracy lokalnych artystów. W kuluarach mówi się nawet, że nie tyle zostały stworzone, co wysiedziane. - Przygotowali je między innymi młodzi twórcy, których odkrywamy dla Wałbrzycha – opowiada Piotr Jonek, pomysłodawca i organizator wystawy – To takie postaci, jak Krzysztof Ślaziński, Dominiki Mysiak, czy Małgorzata Rzempowska, która w mieście miała już swoją wystawę – wylicza pracownik muzeum. Wśród 17 jaj, znalazły się również dzieła dobrze znanych i cenionych w Wałbrzychu artystów, jak Barbara Malinowska, Eugeniusz Kiszczak, Alfred Oruba, Barbara Mucha – Brodzińska, Ilona Sapka, czy mentor młodych twórców – Takis Makandasis - Dużo podróżuję w poszukiwaniu plenerów malarskich. Uznałem więc, że nic się bardziej nie kojarzy z Wielkanocą, jak wieś i kury. To właśnie znalazło się na moim jajku – tłumaczy Makandasis. Jajka nie tylko posłużą, jako obiekty wystawiennicze. Wszystkie 17, zostanie przekazanych na bardzo szczytny cel… i bynajmniej, nie będzie to smaczna jajecznica. - Uznaliśmy, że te unikatowe dzieła powinny brać udział w czymś naprawdę ważnym. Przysłużą się one wałbrzyskiemu hospicjum i zostaną zlicytowane na aukcji – dopowiada Jacek Drejer, dyrektor muzeum. Zanim jednak wałbrzyszanie będą mieli okazję kupić te charakterystyczne dzieła sztuki, przysłużą się one wałbrzyskiej placówce wystawienniczej. Jajka będzie można podziwiać do samej Wielkanocy… no chyba że do tego czasu, coś się z nich wykluje. Red.
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej