Wyrazista kreska i kontrastowe barwy – to charakterystyczne cechy obrazów pędzla Roberta Żytyńskiego. Wałbrzyszanin mieszkający w Paryżu nie ukrywa, że inspiracją są dla niego postacie związane z muzyką, światem show biznesu oraz szeroko pojętą kulturą. Wystawę prac artysty możemy podziwiać w wałbrzyskiej Galerii Pod Atlantami. - Jest to malarstwo współczesne, ale proszę się nie obawiać… są to również prace humorystyczne. Nie można się jednak dać zwieść, gdyż nie oznacza to wcale, że dzieła te są zabawne – opisuje Piotr Jonek, twórca wystawy, a prywatnie przyjaciel Żytyńskiego. – Obrazy te stanowią pewnego rodzaju dialog z widzem. Na płótnie widzimy postacie znane z mediów. Na wejściu widzimy Wojciecha Waglewskiego dosiadającego osła, obok przejeżdża Wojciech Mann oraz Zbigniew Cybulski – wymienia Jonek. Poprzez warstwy farby, z dzieł artysty zerkają na nas również takie sławy jak Miles Davis, Keith Richards, czy cały zespół Nazareth. Wydaje się nawet, że słynni muzycy puszczają do widza oko, na dowód, że rozumie wydźwięk namalowanego obrazu. To właśnie dialog pomiędzy autorem, a odbiorcą jest dla Żytyńskiego podstawą tworzenia. Jeśli maluje on portret przygnębionego pianisty, to nawet papier wydaje się być smutny. – tłumaczy Piotr Jonek – Te sławne postacie, stanowią pewien nośnik do przekazywania emocji o nas samych – mówi.
Wyjątkowość wystawy podkreślona została poprzez dziesięć gramofonów stojących po środku galerii. Znajdują się na nich analogowe płyty ozdobione przez autora. W ten sposób Żytyński stworzył zbiór najlepszych albumów, które nigdy nie powstały. Pośród wyimaginowanych płyt znaleźć można między innymi kompozycje fortepianowe autorstwa Zbigniewa Hołdysa. Obiektyw nie jest jednak w stanie oddać, prawdziwego wyrazu prac Żytyńskiego. Z Mannem, Davisem, Richardsem i wieloma innymi trzeba spotkać się w cztery oczy. Wystawa czynna jest do końca czerwca. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej