Muzeum w Wałbrzychu zaprasza na wystawę pt. „Śnienie”. Autorem prac jest Kazimierz Starościak. Retrospektywna wystawa Kazimierza Starościaka wpisuje się w osiemdziesięciolecie urodzin artysty. Uznany, doceniony, nagradzany artysta prezentuje na obecnej wystawie ponad pięćdziesiąt prac wykonanych na przestrzeni pięćdziesięciu lat, co ważne prac poddanych renowacji i przygotowanych do ekspozycji w sposób, który pozwoli na ich ponowne odkrycie.
W katalogu do wystawy Ryszard Ratajczak zaakcentował szczególny stosunek artysty do świata zewnętrznego, „nasycony pierwiastkiem tajemnicy, czegoś nieodgadnionego, magicznego. Sam artysta nie ułatwia nam oceny tematyki obrazów dowodząc, iż „w sztuce liczy się tylko to, czego nie da się opowiedzieć”, albo twierdząc, iż „chce uzyskać TO COŚ”. Opowiadając swoje obrazy mówi o grotesce, którą wprowadza do warstwy fabularnej swoich obrazów. Nie dopowiada szczegółów swojego warsztatu, także i tę sferę otaczając tajemnicą. Niebagatelna bowiem rola przypada odbiorcy w odczytaniu tej twórczości. To właśnie odbiorca jest współtworzącym obraz, jego emocje, jego refleksja estetyczna ma podążać za wyobraźnią autora, niczym nie ograniczona ma odnajdywać własne konteksty, własne historie. Z tego także powodu autor niechętnie nadaje nazwy swoim pracom, „ułudnej osnowie” powierzając kolejne interpretacje, byle nie zmącić poszukiwania „tego czegoś”, bo przecież wszyscy „z tejżeśmy materii co mary senne”. Na wystawę zapraszamy od 18 czerwca od godziny 16.00. (red)
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej