Efekty 50 lat pracy Kazimierza Starościaka eksponowane są w galerii wałbrzyskiego muzeum. Parędziesiąt obrazów stanowi przekrój pracy twórczej oraz pokazuje przemiany w stylu malarskim. Wystawa zdobić będzie galerię przez okres wakacyjny i jest hołdem dla wałbrzyskiego artysty, który w tym roku skończy 80 lat. - Staraliśmy się przygotować coś dla Wałbrzyszan i turystów odwiedzających miasto - tłumaczy Piotr Jonek z wałbrzyskiego muzeum. – Efekt jaki osiągnęliśmy zaskoczył nawet nas samych. Jest po prostu zachwycający i wierzę, że inni będą podobnego zdania – dodaje. Wystawa „Śnienie” to przekrój przez pół wieku dorobku wałbrzyskiego artysty. Kazimierz Starościak nie ukrywa, że pierwotne źródło inspiracji czerpał z ikonografii. Na obrazach królują nierzeczywiste postaci o wydłużonych sylwetkach, święci i aniołowie. Najstarsze działa pochodzą z lat 60-tych XX wieku i są własnością wałbrzyskiego muzeum. - Niektóre z nich były już podniszczone. Z okazji wystawy zostały jednak poddane renowacji i odzyskały dawny blask. – opowiada Jonek.
W galerii możemy obserwować również ewolucje artysty, który cały czas poszukuje. Reliefy wykonane techniką własną, są wyrazem studiów rzeźbiarskich twórcy. Przedstawiają starożytne i tajemnicze świątynie, odrealnione miasta z bi-zantyjskimi kopułami oraz postacie znajdujące się w centralnym punkcie. Dzieła tworzą również złudzenia trójwymiarowości. Z okazji wystawy został wydany również katalog prac artysty, w którym możemy przeczytać słowa Kazimierza Starościaka: „Jestem, bo tworzę i dlatego jestem rozpoznawalny w środowisku. Mój świat twórczy jest osobisty, a święci z moich obrazów strzegą ich tajemnic. Moje obrazy są również odbiciem moich zainteresowań mistyką, bo twórczość to zjawisko mistyczne.” Sgt. Pepper
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej