Aż 10 spektakli plenerowych mogli oglądać goście Międzynarodowego Festiwalu Teatrów ulicznych w Jedlinie Zdroju. Podczas 20-tej, jubileuszowej odsłony tej imprezy, uzdrowisko odwiedziły rzesze turystów z całej Polski. Nie zabrakło takich atrakcji jak szczudlarzy, występów akrobatycznych, sztucznych ogni oraz kolorowych wizualizacji świetlnych. - To rzeczywiście jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Cieszy się dużą popularnością i rangą, a odbywa się w niespełna pięciotysięcznym mieście – podkreśla Leszek Orpel, burmistrz Jedliny – Zdroju. – Wiele osób czeka cały rok, by uczestniczyć w tym święcie sztuki – dodaje włodarz uzdrowiska. Podczas trzech dni festiwalu, miłośnicy sztuki mogli podziwiać zarówno krajowe spektakle, jak i grupy teatralne z Czech. Impreza rozpoczęła się na placu przed Domem Zdrojowych, gdzie wystąpił Teatr „Cztery Żywioły”.
Spektakl „Zapomniani Podróżni” był sztuką rozgrywającą się na pograniczu jawy i snu. Nierzeczywiste postacie materializowały się na zlikwidowanym dworcu kolejowych, nadając surrealistyczny i tajemniczy klimat całemu widowisku. Goście Festiwalu Teatrów ulicznych odwiedzili również kompleks rekreacyjno – sportowy oraz jedliński park północny, w których każdego dnia prezentowali się artyści. Nie zabrakło sztuk przeznaczonych dla najmłodszych, jak „Smok Smoczek w tarapatach” wałbrzyskiego teatru „Bajka”. Podczas imprezy zaprezentowano również ambitne i skomplikowane w sowim wyrazie przedstawiania. Wymienić można tutaj między innymi „Sen Kustosza”, czy spektakl „Causa Fatalis” nawiązujący do teorii Arystotelesa. 20 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zakończył się sztuką „KO. MIX.X1” grupy Amanitas z Pragi. Ognisty pokaz cyrkowych akrobacji i imponujących choreografii był zwieńczeniem 3 dni teatralnych emocji. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej