Blisko 300 osób, głównie uczniów wałbrzyskich szkół, wzięło udział w konferencji poświęconej dziedzictwu kulturowemu ziemi wałbrzyskiej. Impreza odbyła się w Sali Balowej zamku Książ. Spotkanie to było ostatnim etapem realizacji projektu "Śladami przeszłości - w poszukiwaniu tożsamości Wałbrzycha" organizowanego przez Centrum Europejskie w zamku Książ oraz Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży. Projekt został sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Przez ponad osiem miesięcy grupa dwudziestu młodych ludzi brała udział w warsztatach regionalnych i wycieczkach, których celem było poznanie historii regionu wałbrzyskiego. Wyniki swoje pracy przedstawili podczas sympozjum, które odbyło się w zamku Książ. Głównym celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie odpowiedzi na pytania: skąd wziął się Wałbrzych, jakie są jego korzenie oraz tradycje i kultura.
Młodzież uczestnicząca w konferencji wysłuchała referatu dotyczącego początków oraz zabytków naszego miasta. Obejrzała również prezentację poświęconą znanym i ciekawym ludziom związanym z Wałbrzychem. Ponadto przewodnik Andrzej Gaik opowiedział o kilku tajemnicach i zagadkach, które kryje ziemia wałbrzyska. Na zakończenie przedstawiona została historia klubu sportowego Górnik Wałbrzych. Całość przeplatana była fragmentami sondy przeprowadzonej na ulicach Wałbrzycha, która przedstawiała stosunek mieszkańców do miasta. Teraz grupa badawcza opublikuje wyniki swojej pracy na specjalnie stworzonym portalu internetowym.
Źródło: (RAD) / 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej