Już dzisiaj w Teatrze świdnickim będziemy mogli zobaczyć występy taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy, „Stobi” z Macedonii oraz Zespołu Uniwersyteckiego DYWCOWIT z Ukrainy. Udział w imprezie jest bezpłatny. Impreza zorganizowana została pod hasłem „Tutejsi” czyli stragan kultury w małym mieście. Jest to już II edycja wydarzenia folkowego w Świdnicy. Celem projektu jest wymiana młodzieży, poznanie obcego języka, kultury sąsiedniego kraju poprzez taniec, oraz przełamanie barier kulturowych, społecznych i ekonomicznych wśród młodych ludzi.
- Wymiana młodzieży przynosi wiele korzyści. Tancerze wzajemnie się poznają i tworzą przyjaźnie na całe życie. Za dwa tygodnie, 1 września odbędzie się pierwszy ślub, pary która poznała się podczas wymiany polsko- sardyńskiej. Ślub cywilny odbędzie się w Sardynii, zaś kościelny w naszej świdnickiej katedrze- mówi Anna Trzeciak. W tym roku dzięki funduszom z Narodowego Centrum Kultury oraz dotacjom z działu promocji przy Urzędzie Miasta, możemy gościć grupy z Ukrainy i Macedonii. Zespół Uniwersytecki DYWCOWIT z Ukrainy działa od 2002 roku. Zespół zdobył wiele nagród na Ukrainie, w krajach byłego Związku Radzieckiego, a obecnie z sukcesami występuje w Europie. Absolwenci zasilają szeregi znaczących zespołów folklorystycznych swojego kraju. W repertuarze znajdują się tańce huculskie, bojkowskie, z Zakarpacia i wielu innych regionów kraju. Zespół pieśni i tańca z Macedonii KUD „Stobi” z Gradsko działa od 16 lat i ma około 100 członków w każdym wieku. W swoim repertuarze artystycznym reprezentuje trzy choreografie z różnych regionów Macedonii. Grupa bierze udział w większości imprez folklorystycznych w swoim państwie i zdobyła już szerokie uznanie. W Świdnicy nie tylko zaprezentują swoje umiejętności taneczne, ale także będą uczestniczyć w warsztatach artystycznych, poznają polską kuchnię oraz zwiedzą okolice naszego miasta. Zespoły już dzisiaj w Teatrze świdnickim o godzinie 17.30 zaprezentują swoje umiejętności. Wstęp wolny. Izabela Patro
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej