Aktorzy Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, wicestarosta Augustyn Skrętkowicz, przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych oraz młodzież. Kilkadziesiąt osób czytało w sobotę w rynku „Pana Tadeusza”. Akcja odbyła się równocześnie w ponad 60 miejscowościach w Polsce. Okazją była 200 rocznica wydarzeń rozgrywających się w poemacie. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W Wałbrzychu organizacją tego narodowego zdarzenia zajęli się pracownicy Biblioteki pod Atlantami według scenariusza Anny Szczepaniak. Od progu uczestników witały postaci z epopei, wykonane przez malarkę Małgorzatę Laszczak. Na filarach przed wejściem ogłaszały i zapraszały do narodowego czytania, a te na ścianach w atrium przeszły z mickiewiczowskiego Soplicowa do wałbrzyskiego i wspólnie z publicznością słuchały poematu.
Tekst epopei czytali wałbrzyscy aktorzy: Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, która także prowadziła spotkanie oraz przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych, młodzież I i II LO. Tekst interpretował również wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Augustyn Skrętkowicz. Duże wrażenie zrobiły przedstawicielki policji i straży miejskiej – Julita Prędkowska i Adela Łuc. Przeczytano I księgę i najbardziej znane fragmenty z pozostałych ksiąg. Adam Wolańczyk oczywiście wyrecytował kwestie Skołuby, postaci, którą grał w filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” oraz podzielił się wspomnieniami i anegdotami z czasu kręcenia filmu. Czytanie urozmaicił występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz mini koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod kierunkiem Bogusława Rupa. Zarówno taniec jak i dźwięki rogu, waltorni, trąbek na długo pozostaną w pamięci publiczności. Można też było obejrzeć wystawę ilustrowanych wydań poematu pt. „Ilustrowane Soplicowo”. Natomiast zdarzeniem najbardziej budującym dla organizatorów była duża liczba chętnych zarówno ze starszego jak i młodego pokolenia do udziału w konkursie na piękne czytanie sporu Asesora i Rejenta o Kusego i Sokoła. Okazało się więc, że wiele osób przyszło do biblioteki na narodowe czytanie z potrzeby serca. Red/Anna Szczepaniak
źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej