Wspólne tańce, zwiedzanie miasta i okolic, a także list intencyjny o wzajemnej współpracy. Przez cztery dni gościliśmy w naszym mieście zespoły folklorystyczne z Macedonii i Ukrainy. To już druga edycja wydarzenia folkowego w Świdnicy. Projekt „Tutejsi, czyli Stragan Kultury w małym mieście” spełnił oczekiwania uczestników, a przede wszystkim Świdniczan, którzy przez cztery dni mogli podziwiać tańce folklorystyczne w wykonaniu zespołów z Macedonii KUD „Stobi” , Ukrainy „Dywocwit” oraz znanego wszystkim „Jubilata”. Do świdnickiego teatru i galerii przyszło wielu mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w wydarzeniu. Mogliśmy zobaczyć tańce huculskie, bojkowskie, z Zakarpacia , a także wiele innych.
Tancerze zawarli nowe znajomości, nauczyli się nowych języków i podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy. W wolnym, czasie zwiedzili miasto i okolice, a także spróbowali polskiej kuchni. Celem projektu była wymiana młodzieży, poznanie obcego języka, kultury sąsiedniego kraju poprzez taniec, oraz przełamanie barier kulturowych, społecznych i ekonomicznych wśród młodych ludzi. Takie przyjaźnie zostają na całe życiemówili organizatorzy. Zespoły gościły w naszym mieście dzięki funduszom z Narodowego Centrum Kultury oraz dotacjom z działu promocji przy Urzędzie Miasta. Izabela Patro
Źródło: 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej