Warsztaty średniowieczne połączone z turniejem - Sąsiedzi-jak to jest przy granicy?, Przyjaźń i Festiwal Tańca Dziecięcego to planowane przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury i Hradecká kulturní a vzdělávací společost Adalbertinum wspólne wydarzenia o charakterze transgranicznym. Dyrektorzy obydwu instytucji: Jarosław Buzarewicz i Miroslav Franc podpisali umowę o współpracy i wspólnie ubiegają się o unijne pieniądze. W ramach projektu „Wałbrzych i Hradec Králové - dobrzy sąsiedzi” złożonego do Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis na lata 2007 - 2013 WOK ubiega się o około 30 tys. euro, Adalbertinum o ponad 12 tys. euro. Wałbrzych i Hradec Králové są miastami partnerskimi od ponad 20 lat.
Współpraca realizowana jest na płaszczyznach: edukacyjnej, gospodarczej, turystycznej, kulturalnej. Ta ostania przyjęła niemalże charakter ciągły. Obie instytucje mają już za sobą dwa udane projekty. - W Wałbrzychu i Hradec Králové organizowaliśmy m.in.: prezentacje muzyczne i taneczne, festiwal jazzowy i mażoretek, plener malarski, grę miejską, turniej rycerski, a ostatnio szachowy - wylicza Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Obie instytucje chcą kontynuować współpracę przybliżającą historię, kulturę, życie i tradycję obu państw. - Projekt z pewnością wzmocni naszą kulturalną współpracę, ale i wzmocni więzi pomiędzy mieszkańcami obu miast. Mam nadzieję, że otrzymamy środki i uda się go zrealizować - mówi Miroslav Franc, dyrektor Hradecká kulturní a vzdělávací společost Adalbertinum. (red)
źródło: 30 minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej