sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Rzeźby wpisane w Wałbrzych
2013-04-05 10:24


Wpisały się na stałe w krajobraz miasta i często ich nie zauważamy – ponad 40 dzieł stojących w różnych dzielnicach Wałbrzycha, jest jednak wyrazem artystycznym pleneru rzeźbiarskiego z lat 70-tych. W galerii muzeum możemy podziwiać zarówno fotografie kamiennych tworów, jaki figurki projektów wstępnych przygotowanych do akceptacji.„Rzeźby – pomniki” zaczęły pojawiać się w Wałbrzychu na początku lat 70-tych, gdy lokalna artystka Maria Bor stworzyła pierwsze działa plenerowe. Ich mnogość i różnorodność zawdzięczamy jednak plenerowi rzeźbiarskiemu, który odbył się w połowie lat 70-tych w Zamku Książ. Dzieła znakomitych twórców zostały ulokowane na terenie całego miasta. - Były to czasy awangardy. Kanon piękna rzeźby greckiej przestał funkcjonować i nie tworzono już pomników prominentów i dygnitarzy. Do rzeźby weszła jednak prawdziwa sztuka, czyli to co artysta chciał poprzez dzieło pokazać - tłumaczy Edyta Patro z działu sztuki wałbrzyskiego muzeum.


W mieście stanęły aż 52 rzeźby, z których do dnia dzisiejszego przetrwało nieco ponad 40. W galerii wałbrzyskiego muzeum prezentowane są zarówno fotografie istniejących jeszcze pomników, jak i mniejsze modele, które były wersjami wstępnymi tych dzieł. Rzeźby ulokowane między innym w Śródmieściu, na Piaskowej Górze, czy w dzielnicy Rusinowa, są dziś bezcennym przykładem artystycznej ekspresji. - Chcę zwrócić uwagę kto je wykonał. W większość są to dzisiaj osoby w podeszłym wieku, lub zmarli artyści, którzy mają ogromny dorobek. Popatrzy zatem na ich trud, czas i talent, który przekazali nam poprzez swoje dzieła – podkreśla Edyta Patro. Galeria Rzeźby Plenerowej dostępna będzie do 26 marca tego roku w wałbrzyskim muzeum.
Źródło:30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: