Około 5 milionów złotych kosztować będą projekty budowlane i wykonawcze przyszłego Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników. Konkurs architektoniczny na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK” przygotowuje pracownia projektowa HS 99 z Koszalina.
Podczas spotkania w dotychczasowej siedzibie Filharmonii Sudeckiej architekci z Koszalina zaprezentowali efekty swojej pracy. Obecni na sali przedstawiciele stowarzyszeń górniczych i kulturalnych mieli okazję wyrazić swoje opinie nt. projektu. - Zachowane pozostałości po GDK poddano rewitalizacji i wprowadzono nowe funkcje. Centrum, jako nowa siedziba Filharmonii Sudeckiej będzie posiadało dwie sale koncertowe (sala główna - 610 miejsc na widowni i sala kameralna - 195 miejsc na widowni), sale prób. Znajdzie się tam również sala baletowa, studio nagrań, galeria sztuki, izba pamięci górniczej, część hotelowa, kawiarnia, zaplecze administracyjne i artystyczne.
Dodatkowo projektowany jest parking wielopoziomowy na ponad 300 miejsc. - mówił Dariusz Herman z HS 99. Budynek łączy dwa poziomy miasta, zatem z obydwu poziomów (placów) zaprojektowano wejścia do części filharmonicznej. - Obszar objęty konkursem i przyległa do niego przestrzeń miejska nigdy nie stanowił ukończonej, zamkniętej kompozycji urbanistycznej. Lokalizacja Centrum Kultury staje się szansą na wprowadzenie porządku urbanistycznego i rozwiązanie problemów, jakimi są dysfunkcja tego terenu i leżący u jej podstaw brak połączenia poprzecznego pomiędzy ważnymi ulicami - dodaje architekt. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, inicjator pomysłu, uważa że jest to bardzo ważny projekt dla odbudowy tożsamości Wałbrzycha i wałbrzyszan, który już zyskał powszechną akceptację. Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników przypominać mieszkańcom jedną z charakterystycznych budowli miasta tworzących jego symbolikę. Środki na sfinansowanie budowy Centrum wartego 100 milionów złotych będą pozyskiwane z zewnątrz. - Staramy się o wpisanie Centrum na listę projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Miasto wydatkując pieniądze na projekt, może liczyć, że zostaną one zaliczone jako wkład własny inwestycji - mówił prezydent Wałbrzycha.
Źródło: 30minut.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej