Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu został założony w 1964 roku. Pierwszą funkcję dyrektora do 1967 roku pełnił Bronisław Orlicz. Początkowo teatrowi nadano nazwę Państwowego Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Dopiero 15 lat później przyjął on imię Jerzego Szaniawskiego. Sezon artystyczne 50-lecia teatru rozpoczął się już od września 2013 roku i zaplanowany jest do końca grudnia 2014 roku. Spektakle teatralne wystawiane są pod kątem świąt świeckich i religijnych. Tego roku Teatr Dramatyczny obejmie swym zasięgiem cztery pola:
o Artystyczne w dziedzinie projekcji spektakli teatralnych, w tym również plenerowych.
o Edukacyjne, które skierowane jest w stronę młodzieży. Nie zabraknie tu spotkań i dyskusji oraz programów edukacyjnych i warsztatowych dla grup początkujących i zaawansowanych.
o Animacji społeczno-kulturalnej z wykorzystaniem programów około teatralnych dla widzów.
o Obchodów jubileuszu, gdzie odbędą się spotkania, gry miejskie, produkcja filmów dokumentalnych itp. Zaplanowana jest również specjalna premiera jubileuszowa. Poza tym w każdy ostatni czwartek miesiąca odbywa się czytanie tekstów Jerzego Szaniawskiego.
Od początku bieżącego roku teatr kontynuuje rozpoczęty we wrześniu 2013 roku sezon artystyczny. Od 25 do 30 listopada będzie odbywał się kilkudniowy festiwal tematyczny o nazwie XII Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Celem Teatru jest systematyczne, nieustanne podnoszenie poziomu organizacyjnego i artystycznego. Dużym wyzwaniem dla Teatru Dramatycznego jest rok 2014, gdzie cały zespół jest zaangażowany w obchody 50 rocznicy powstania teatru. Rok 2014 jest szczególnie poświęcony wałbrzyskiej sztuce i kulturze oraz Teatrowi Dramatycznemu im. Jerzego Szaniawskiego.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej