Dawid Weiser, rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku po raz piąty odwiedził Głuszycę. Tym razem przybył do Polski z zięciem. Głuszyca - obok m.in. Krakowa- była jednym z miejsc, które w czasie obecnej wizyty odwiedził duchowny.
W czasie spotkania burmistrz Głuszycy zapewnił o kontynuacji dobrych relacji pomiędzy gminą Głuszycą a reprezentowaną przez rabina Weisera Kongregacją Żydowską w Nowym Jorku. Rabin Weiser przypomniał, że w czasie poprzednich wizyt w Głuszycy zabiegał o odnowienie Cmentarza Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Efektem jego starań jest powstanie na cmentarzu ogrodzenia, które ufundowała Kongregacja Żydowska z Nowego Jorku przy wsparciu gminy Głuszyca w zakresie załatwienia wszelkich spraw formalnych.
Na cmentarzu w Kolcach w mogiłach zbiorowych i pojedynczych pochowanych jest około 2 tysiące osób, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i w Oświęcimiu. W czasie II wojny światowej zostali przywiezieni przez hitlerowców w okolice Głuszycy do prac przy drążeniu tuneli kompleksu Riese w Górach Sowich. Wielu z nich zmarło lub zostało zamordowanych.
Rabin Weiser poprosił przedstawicieli głuszyckich władz samorządowych o pomoc w ustaleniu tożsamości osób pochowanych na cmentarzu w Kolcach w celu upamiętnienia nazwisk zmarłych na zbiorowej tablicy pamiątkowej. - Nie jesteśmy w stanie przywrócić zmarłych do życia, ale upamiętnienie ofiar zagłady jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych przodków - deklarował żydowski duchowny. Burmistrz Roman Głód zapewnił, że dołoży wszelkich starań w celu zebrania informacji na temat ofiar żydowskiej Zagłady, jaka miała miejsce na terenach naszej gminy w czasie II wojny światowej. Efektem spotkania jest zamiar stworzenia wspólnego dokumentu upamiętniającego ofiary hitlerowskiej Zagłady, która dotknęła ludność pochodzenia żydowskiego w okolicach Głuszycy.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej