sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
XXV lat Ale Babek
2017-02-03 13:22

W świetlicy „Lesniczówka” w Witoszowie Dolnym, 25-lecie działalności artystycznej świętował Zespół Śpiewaczy „Ale Babki”. W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie artystycznym, członkowie zespołu, zabrali licznie zgromadzoną publiczność w podróż przez 25 lat pracy twórczej.


- Dziękuję Wam za trud, zaangażowanie i miłość do kultury ludowej. Życzę dalszych sukcesów artystycznych, zdrowia i szczęścia w życiu prywatnym, satysfakcji płynącej z wykonywanej twórczości artystycznej oraz powodzenia w urzeczywistnianiu wszelkich przyszłych planów – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, podczas jubileuszu XXV-lecia Zespołu Śpiewaczego Ale Babki. Zespół powstał w drugiej połowie 1992 roku. Utworzono go jako reprezentujący gminę duży zespół utworzony z trzech nadal samodzielnych zespołów: „Złoty Kłos” ze Słotwiny, „Jubilatki” z Witoszowa i „Kalina” z Pogorzały. Zespół „Złoty Kłos” powstał w 1988 r z inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich w Słotwinie (Przewodnicząca – Kazimiera Dyrda) i w Mokrzeszowie (Przewodnicząca - Józefa Mukoid), a swoją siedzibę miał w świetlicy wiejskiej w Słotwinie. Jego twórcą i pierwszym instruktorem i akompaniatorem na akordeonie był Józef Żywicki, a pomagał mu na skrzypcach Wacław Grzanka. Wobec choroby Józefa Żywickiego - w 1990 r instruktorem została Hanna Raszkiewicz, a akompaniował, tylko przez pewien okres, Zbigniew Strzelecki. Zespół „Jubilatki” powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym (Przewodnicząca – Zofia Fryczyńska) w związku z przypadającym na początku 1992 r jubileuszem 30-lecia Koła. Prowadził go akordeonista Wiktor Janulewicz. Zespół „Kalina” powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Pogorzale (Przewodnicząca – Anna Gosthorska). Starania o utworzenie zespołu z fachowym kierownictwem czyniono już wcześniej, ale formalnie powstał on w 1992 r. W połowie 1992 r żaden z tych zespołów nie miał zatrudnionej pełnej obsady muzycznej – w Słotwinie była tylko instruktorka, w Witoszowie – akompaniator, a w Pogorzale dopiero szukano tej obsady. Urząd Gminy rozwiązał ten problem angażując do wszystkich ten sam zespół prowadzących – instruktorkę Hannę Raszkiewicz i akompaniatora Wiktora Janulewicza.

W okresie tworzenia zespołu „Ale Babki” łącznie w skład tworzących go zespołów wchodziło 44 śpiewających pań („Złoty Kłos - 15 , „Jubilatki” - 15 , „Kalina” - 14), ale nie wszystkie mogły wyjeżdżać na występy do innych miejscowości, toteż na scenie występowało ich nie więcej jak 36, co i tak czyniło go jednym z najliczniejszych spotykanych amatorskich zespołów ludowych. Po utworzeniu zespołu „Ale Babki” cotygodniowe próby odbywały się nadal tradycyjnie – każdy zespół u siebie, tylko w przygotowywanym programie dodatkowo doszły piosenki przeznaczone do śpiewania wspólnego, a co pewien czas, zwłaszcza przed planowanym występem, odbywały się próby wspólne - w świetlicy w Witoszowie Dolnym, lub w świetlicy w Słotwinie. Kierownictwo muzyczne nad zespołem sprawuje od roku 2006 sprawują Hanna Raszkiewicz oraz Zdzisław Christ – który jest również szefem kapeli. Skład kapeli uzupełniają także muzycy: Krzysztof Świgost – skrzypce, Kazimierz Kurzydło – perkusja, Aleksandra Gawron – skrzypce, Dominik Smolarek - klarnet. Obecnie opiekę nad zespołem od 2007 roku piastuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.



Autor: 30minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: