sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego
2017-04-07 14:01

We wtorek, 4 kwietnia odbyła się w Świdnicy Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w świdnickiej katedrze celebrowaną przez biskupa Ignacego Deca, a oficjalna jej część odbyła się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


Prezydent Świdnicy podczas otwarcia uroczystości przypomniała, że cała historia polsko-czeskich relacji rozpoczęła się ponad 1000 lat temu, kiedy księżniczka Dobrawa z rodu Przemyślidów została prawowitą małżonką pierwszego władcy Polski Mieszka I.- To dzięki niej najpierw król, a potem cały kraj przyjął chrześcijaństwo. Dzięki niej też rozpoczęły się pierwsze kontakty pomiędzy naszymi narodami. - Łączy nas wiele – łączy nas wspólna sfera kulturowa, podobna mentalność, czy wreszcie poczucie humoru. Nasze kultury wzajemnie się przenikają od lat. Gdy myślę o moich ulubionych malarzach, to myślę o Alfonsie Musze, gdy myślę o ulubionych pisarzach, to przypominają mi się książki mojego ukochanego twórcy Milana Kundery. Kiedy myślę o miejscach, do których często lubię wracać, to poza Świdnicą w tej najważniejszej trójce jest oczywiście Praga. Nie da się budować dobrej relacji, nie da się naprawdę integrować i dobrze współpracować, czy to na polu gospodarczym czy politycznym, jeśli nie łączy nas kultura, czyli te wyższe wartości, które sprawiają, że lepiej się znamy, rozumiemy i po prostu lubimy. Świdnica może być tutaj wzorcem, jeśli chodzi o mnogość projektów dotyczących wspólnych inicjatyw. Tylko w tym roku realizujemy razem z naszymi partnerskimi miastami Policami i Trutnowem trzy projekty. I co ważne, partnerstwa, współpracy, wymiany nie da się tworzyć na poziomie urzędników czy też decydentów, muszą w nim uczestniczyć normalni ludzie. Właśnie te nasze programy obejmują m.in. dzieci, młodzież i seniorów. Bardzo się z tego cieszę, bo jesteśmy sobie my, czyli Polacy i Czesi naprawdę bliscy – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W 1990 roku w Nowej Rudzie zawiązał się Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Inicjatywa oddolna, która z roku na rok wspaniale się rozwija. Od samego początku na jej czele stoi Julian Golak, mieszkaniec Nowej Rudy. W ciągu kolejnych lat przystępują do niej liczne organizacje społeczne oraz nieformalne grupy obywateli. Tworzy się wielka akcja społeczno-kulturalna. Przez 27 lat zorganizowano w jej ramach ponad 1600 różnorodnych wydarzeń. Tylko w ubiegłym roku odbyło się aż 98 imprez w 38 miejscowościach zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Podczas gali w teatrze wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla wybitnych działaczy kultury z Polski i Republiki Czeskiej. Otrzymali je: Dada Fajtlova, Helena Ogriszczenkova, Rudolf Vogel, Roman Roszkova, Helmut Dohnalek, chór Stenavan, Henryk Hnatiuk, Danuta Gołdon-Legler, Grzegorz Guzioła, Barbara Porczyńska, Mirosław Birń i Dariusz Chojecki. Akcentem, kończącym uroczystości był występ młodych artystów, działających przy Studiu Muzycznym „Katharsis” w Świdnicy.Autor: 30minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: