sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Powiat wałbrzyski- stolicą kultury
2016-04-29 10:20

Dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych otrzymał powiat wałbrzyski na realizację projektu pn. „Dolnośląska Stolica Kultury” w 2016 roku. Oficjalna inauguracja obchodów odbyła się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.


Dolnośląska Stolica Kultury to nowy program Urzędu Marszałkowskiego, który ma na celu aktywizowanie społeczności lokalnych do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz dać szansę na dodatkową promocję regionu. Co roku inny powiat w województwie będzie pełnił funkcję DSK. - Wszyscy obserwowaliśmy walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dużo mówiło się o tym, że już samo uczestnictwo w konkursie jest sukcesem. Niektóre z miast startujących do tytułu nie musiały wcale zwyciężyć, by dokonać istotnych zmian w swojej polityce kulturalnej – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Podjęliśmy próbę przeszczepienia tej idei na nasze lokalne warunki i wprowadzenia między powiatami konkurencji na najlepsze programy kulturalne. Pierwszym laureatem został Wałbrzych – dodaje marszałek. W minioną sobotę Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, podczas oficjalnej uroczystości w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju przekazał staroście wałbrzyskiemu Jackowi Cichurze „Klucz do Kultury”, zaprojektowany przez Zdzisława Tromsę, tym samym oficjalnie rozpoczynając obchody pierwszej Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Samborski gratulował pokonania konkurencji (w konkursie startowało 8 powiatów) i podkreślał istotę wspólnego przeżywania i współtworzenia DSK przez mieszkańców. W ceremonii otwarcia uczestniczyli przedstawiciele lokalnych środowisk kultury, samorządowcy i regionaliści. - Zależało nam, by Dolnośląska Stolica Kultury zostawiła po sobie trwały ślad. Mamy nadzieję, że będzie to między innymi wzrost liczby osób uczestniczących w wydarzeniach artystycznych oraz zainteresowanie turystów – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. W czasie uroczystości w Teatrze Zdrojowym wystąpił chór „Renoma” z Głuszycy oraz artyści z Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, której dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński.



Autor: Źródło: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: