Po raz 14 Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Dzieci baśnie piszą” Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Spośród 49 zgłoszonych do konkursu baśni, pierwsze miejsce zdobyła uczennica Martyna Czerniec ze SP w Witoszowie Dolnym.
Do pisania baśni przystąpiło 49 uczniów ze szkół podstawowych z gminy i miasta Świdnicy, Świebodzic i Żarowa. Każda praca była anonimowa – podpisana baśniowym godłem. Uczniowie mieli do wyboru jeden z trzech zaproponowanych tematów: 1.Kiedy jesteśmy razem, wszystko jest w zasięgu marzeń. Napisz baśń. 2. Baśń o rodzinie wiatrów. Pamiętaj o pozytywnym przesłaniu. 3. Ułóż baśń, w której zwierzęta pomagają dobremu człowiekowi w walce ze złem. Największym zainteresowaniem cieszył się temat nr 3. Ostatecznie komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Buczma (polonista), Małgorzata Błaszczyk (polonista-logopeda), Małgorzata Kowalska (polonista) i Krystyna Stanikowska (polonista) po dokładnym przeczytaniu wszystkich prac przyznała 14 nagród, w tym 2 główne, i 5 wyróżnień. - Bardzo dużo prac było uporządkowanych wewnętrznie, spójnych i przemyślanych, które w swojej konwencji- trzymającej się tradycyjnej budowy baśnibyły jednak uzupełnione wrażliwością współcześnie żyjącego młodego człowieka... tworząc tym samym nową jakość literacką...Mamy nadzieję, że tego typu konkursy pozwolą - dzieciom cywilizacji XXI wieku- odnaleźć w sobie, nieuświadomioną czasem, wrażliwość na dobro i piękno- tak bardzo dziś potrzebną. - powiedziała Małgorzata Kowalska z komisji konkursowej. Celem było propagowanie czytelnictwa, rozwijanie twórczości literackiej dzieci. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowali: wójt gminy Świdnica i burmistrz miasta Świebodzice.
XIV Finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pt. „Dzieci baśnie piszą” uświetnił występ uczniów klasy czwartej i piątej z koła teatralnego pod opieką p. B. Sosnowskiej. Dzieci przedstawiły humorystyczne scenki pt. „Bajki na opak”. Przepiękne stroje i scenografię wykonała p. E. Jennings – nauczyciel plastyki.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej