Po raz siódmy w PSP im. J. Korczaka w Walimiu obchodzono Dzień Patrona. Co roku wielkie szkolne święto przypada na dzień 18 marca, ponieważ dokładnie tego dnia 2009 r. na mocy uchwały rady gminy Walim, Janusz Korczak stał się patronem szkoły.
Od tamtej pory jego myśl pedagogiczna wyznacza model pracy wychowawczej w placówce, którego fundamentem jest podmiotowość każdego dziecka oraz pochylenie się nad jego indywidualną historią. Spośród wielu ciekawych pomysłów Janusza Korczaka, na stałe przyjęto do życia szkoły zwyczaj wręczania każdemu uczniowi w Dzień Dziecka motywującego listu od wychowawcy, przekazywania przeprosin lub podziękowań, za pośrednictwem specjalnej skrzynki, nagradzania na koniec roku szkolnego „Pocztówką od Korczaka” uczniów, którzy wykazali efektywną pracę nad własnym zachowaniem, a także organizowane jest Święto Latawca.
Tegoroczny Dzień Patrona świętowano wspólnie z zaproszonymi gośćmi: wójtem Adamem Hausmanem, sekretarzem Aleksandrą Ignaszak, Proboszczem Walimia Księdzem Januszem Krzeszowiec, kierownikami zaprzyjaźnionych jednostek organizacyjnych gminy: Małgorzatą Jarczok, Renatą Machelską, Pawłem Brzozowskim, przedstawicielami Radnych, Sołtysami, Rodzicami uczniów i całą Społecznością Szkolną. Szkolną uroczystość poprzedził „Tydzień Korczakowski”, podczas którego przypominano wszystkim uczniom biografię i dokonania patrona, rozegrano konkursy wiedzy o twórczości Janusza Korczaka oraz konkurs plastyczny na najpiękniejszą koronę dla Króla Maciusia Pierwszego. Na gali zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez klasy IV a i IV b, które dzielnie wspomogło szkolne koło gitarowe. Po wyrecytowaniu i wyśpiewaniu ponadczasowych myśli Janusza Korczaka, złożono symboliczną wiązankę kwiatów pod jego pomnikiem, oddając mu cześć za wszystkie dokonania na rzecz dzieci. Uwieńczeniem święta był słodki poczęstunek dla gości, podczas którego w roli głównej wystąpił wielki tort, przygotowany specjalnie na tę okazję. Tego dnia zaświeciło dla szkoły słońce, zaklęte słonecznikowymi dekoracjami, które ozdobiły szkołę.
Źródło: 30minut.pl
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcej