Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na premierę spektaklu pn. „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy”, która odbędzie się 27 lutego 2016 w Starej Kopalni.
Głównym bohaterem spektaklu „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy” jest muzyka i przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora Franza Schuberta. Ze sceny zabrzmi jego najsłynniejszy utwór „Śmierć i dziewczyna” wraz z nowoczesnym komentarzem stworzonym przez Wojciecha Blecharza. - Cała forma spektaklu nie jest skoncentrowana na estetycznym efekcie. Celem jest proces i doświadczenie jakie zbierają aktorzy. Oni tańczą tak jak czują, nic wyuczonego na pamięć – zaznacza Wojciech Blecharz, kompozytor. Dramaturga spektaklu zbudowana będzie w oparciu o ciało i poczucie humoru – aktorów wałbrzyskiego teatru i grupę seniorów, studentów Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - W spektaklu spotykamy aktorów teatru profesjonalnego i teatru mniej zawodowego. Spotykamy ich na przestrzeni teatru ruchu, tańca nowoczesnego –mów Maciej Podstawny, dyrektor artystyczny. - Pracujemy bardzo intensywnie. Spektakl, który tworzymy jest wejściem przez teatr w zupełnie nowe terytoria. Póki co, wszystkie nasze założenia spełniają się. Cały spektakl jest odpowiedzią na muzykę Schuberta, która jest niesamowicie komunikatywna, poruszająca. Chciałabym, aby ludzie w każdym wieku mimo swoich uprzedzeń do eksperymentów w teatrze przyszli go zobaczyć –tłumaczy Magda Szpecht, reżyserka spektaklu. W „Schubercie…” ogromną rolę pełnić będzie choreografia, budowana wraz z wykonawcami. Tematem przedstawienia będą marzenia. – Badamy doświadczenie słuchania muzyki. Jak wpływa na naszą emocjonalność, ciało i doświadczenie ruchowe. Poprzez ruch chcemy pobudzać wyobraźnię i empatię – dodaje Paweł Sakowicz, choreograf. Kwartet smyczkowy odegra rolę znacznie większą niż zazwyczaj. Cztery części kwartetu, wykonywane przez muzyków na żywo, wyznaczą cztery odmienne części przedstawienia, opowiadającego o tym, co ukryte, wstydliwe, zmysłowe i pozaintelektualne. Spektakl zostanie wystawiony w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. - Cieszę się, że Teatr Dramatyczny zagościł w murach Starej Kopalni. Spektakl do końca roku będzie tu wystawiany. Gorąco zachęcam do udziału w tym przedsięwzięciu – mówiła Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej