Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert symfoniczny pt „Niemieccy romantycy”, który odbędzie się dzisiaj (19 lutego) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii. W programie utwory Ryszarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena oraz Antona Brucknera.
Koncert „Niemieccy romantycy” rozpoczyna „Cwałowanie Walkirii” z drugiej części, „Walkiria” (1856), dramatu muzycznego „Pierścień Nibelunga” (1854-1874) Richarda Wagnera. Wielka tetralogia oparta o średniowieczny epos niemiecki należy do szczytowych osiągnięć wagnerowskiego dramatu muzycznego, zmieniającego w sposób rewolucyjny dotychczasowe konwencje i estetykę opery. Rozbudowana orkiestra stanowi główny czynnik dramatycznego wyrazu, a brawurowy motyw szukającej schronienia Walkirii, chyba najbardziej znany motyw muzyczny Wagnera, znalazł swoje miejsce nawet w kulturze popularnej. Beethovenowski IV Koncert fortepianowy G-dur (1807) przyjął nazwę „Skowronkowy” ze względu na pogodny pierwszy temat, podany w solowym wstępie fortepianu, po którym następuje drugi, liryczny i śpiewny w orkiestrowej partii skrzypiec. Instrument solowy, równorzędny orkiestrze, w wirtuozowskich popisach zyskuje cechy przemyślanej i wysoce artystycznej improwizacji. Zmienne nastroje trzech części koncertu, od pogodnej, „skowronkowej”, przez dramatyczną, „orfeuszowską” do finałowego Rondo vivace osiągają efektowną kulminację w organicznie splecionych partiach orkiestry i fortepianu. IV Symfonia „Romantyczna” Antona Brucknera przenosi nas w samo centrum dziewiętnastowiecznych idei romantycznego piękna przyrody, umiłowania ziemi rodzinnej, wspaniałości pół i lasów, nieba i słońca. Symfonię rozpoczynają efektowne, ilustracyjno-programowe hymny ku czci natury, motywy „leśne” uwypuklone subtelnie dobranym instrumentarium stanowią szerokie tło dla poważnych rozważań części drugiej. W części trzeciej pełen życia obraz polowania, w którym wyżyny artyzmu osiąga kompozytor w pracy imitacyjnej. Wreszcie burza, upiorna i fantastyczna w zamykającej symfonię części czwartej. Dzieło podsumowuje brzmiący w finale chorał nazwany przez autora „łabędzim śpiewem romantyzmu”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, którą dyrygować będzie Haris Iliadis (Thessaloniki Symphony Orchestra). Jako solistka wystąpi pianistka Aleksandra Mikulska.
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej